WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

(Nie)zwyczajny zegarek HM9 od MB&F

MB&F rzeczywiście zaprezentowało iście kosmiczny produkt, który nie ma wiele wspólnego z klasycznym podejściem na rynku. (Nie)zwyczajny zegarek HM9 może i nie być najlepszym dodatkiem do garnituru… ale z pewnością jest to coś, co przyciągnie uwagę każdego. 

Tak, to naprawdę zegarek, który jednak nie skrywa w sobie niczego specjalnego oprócz nowatorskich mechanizmów z górnej półki. Projektanci podczas tworzenia HM9 wzorowali się na dawnych samochodach wyścigowych z połowy XX wieku, co zapewniło zegarkowi nie tylko unikalny wygląd, ale również pewną wartość dla fanów tamtejszej motoryzacji. Jako że nie jest to pierwszy taki wybryk firmy MB&F, to z łatwością możemy znaleźć podobieństwa z modelem No. 4 Thunderbolt. Te znajdziemy już na samym początku oferty, ponieważ współdzielą cholernie wysoką cenę – 182000$.

Taka kwota nie wzięła się jednak znikąd, ponieważ HM9 możemy z łatwością nazwać dziełem sztuki użytkowej. Pomijając sam proces projektowania i dopracowywania technologii mechanizmu, wystarczy wspomnieć o 43-częściowej obudowie wykonanej z 57 milimetrowego tytanu klasy 5 o zarówno satynowych, jak i wypolerowanych na błysk wykończeniach. Zapewniło to nie tylko wytrzymałość rodem z kadłuba statku kosmicznego, ale również niepowtarzalny wygląd, które dopełniają pięć szafirowych kryształów na tarczy. Sam szyty ręcznie pasek z tytanową sprzączką również może pochwalić się nienaganną jakością z cielęcej skóry.

Sercem zegarka jest jednak coś znacznie ciekawszego, a mianowicie ręcznie zwijany 44-klejnotowy mechanizm składający się z 301 elementów. Ten rozdziela się na dwa niezależne koła równoważące na oddzielonych podnośnikach, które pokonują różnicę planetarną i eliminują jakikolwiek rezonans. Jeśli wiecie, o czym mowa, to chylę przed Wami czoła, ale jeśli nie, to nie martwicie się – nie jesteście sami. Jestem jednak przekonany, że zaawansowanie tego mechanizmu ma po prostu zapewnić użytkownikowi niezaburzoną niczym pracę. Może eliminuje też wymóg stosowania rotomatu?

Kosmicznie dokładny zegarek Seiko Astron GPS Solar

Źródło: NewAtlas
Zdjęcia: NewAtlas