Reklama
aplikuj.pl

Ten ślimak zmieści się w ziarnku piasku. Aż trudno uwierzyć w jego rozmiary

Angustopila psammion to ślimak znaleziony w osadach jaskiniowych w północnym Wietnamie. Jego muszla ma zaledwie 0,48 milimetra średnicy, a jej objętość wynosi 0,036 milimetra sześciennego.

W efekcie, gdyby spróbować umieścić przedstawiciela tego gatunku wewnątrz ziarnka piasku, to nie tylko by się w nim bezproblemowo zmieścił, ale mógłby ze sobą zabrać jeszcze czwórkę pobratymców. Za odkryciem stoi Barna Páll-Gergely związany z Uniwersytetem Loránda Eötvösa, który wraz ze współpracownikami przeanalizował próbki gleby z wietnamskich jaskiń. Następnie zostały one oczyszczone i umieszczone pod mikroskopem.

Czytaj też: T. rex potężniejszy niż zakładano. Pod co najmniej jednym względem jego przodkowie nie mogli się z nim równać

Co ciekawe, na terenie Laosu znaleziono również innego „giganta”. Przedstawiciel gatunku Angustopila coprologos okazał się nieco większy, bo miał 0,51 mm średnicy. Jego cechą wyróżniającą była natomiast skłonność do układania granulek składających się z odchodów na własnej… muszli. W efekcie przypominają one wzór, być może pełniący ozdobną rolę. Potencjalnym wykorzystaniem takich struktur jest również jakaś forma kamuflażu. Więcej informacji na ten temat pojawiło się w Contributions to Zoology.

ślimak z gatunku Angustopila psammion ma muszlę o średnicy wynoszącej 0,48 milimetra

Najprawdopodobniej dzięki swoim niewielkim rozmiarom, ślimaki te mogą dotrzeć do cząstek pokarmu, których nie są w stanie skonsumować inne gatunki a także wejść do bardzo wąskich szczelin skalnych. Mogą również unikać drapieżników, ponieważ są mniejsze od ofiar, których normalnie poszukują drapieżniki.

wyjaśnił Barna Páll-Gergely

Czytaj też: Ten ślimak posiada skorupę z metalu

I choć mogłoby się wydawać, że Angustopila psammion jest najmniejszym ślimakiem na świecie, to w rzeczywistości niektóre morskie gatunki tych zwierząt są nawet bardziej miniaturowe. Rekordzistą w tej kategorii jest Ammonicera minortalis, który zazwyczaj osiąga średnicę wynoszącą od 0,34 mm do 0,46 mm.