WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niezwykły koncert współtworzony przez SI

Zastanawialiście się kiedyś jak brzmi zorza polarna? Dzięki nowemu wydarzeniu będziecie mogli się o tym przekonać.

Huawei zapowiedziało właśnie Sound of Light. Jest to najnowszy projekt pokazujący, że technologia może połączyć się ze sztuką. Zorza polarna została sfilmowana w Norwegii przez fotografa Kjetila Skoglia. Na tej podstawie muzycy zamienili spektakl świetlny w symfonię. Aby to zrobić, inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany system sztucznej inteligencji bazujący na tym wbudowanym w procesor Mate 20 Pro. Kompozytor Mark Sayfritz mówi:

Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz, w oparciu o to, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji.

https://www.youtube.com/watch?v=TQ3KNXQwO1o&feature=youtu.be

Premierowe wykonanie miało miejsce 28 listopada. Zagrała go Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana. Film z tworzenia symfonii możecie zobaczyć powyżej.

Czytaj też: Zobaczcie niezwykły zwiastun filmu Bumblebee

Źródło: Materiały prasowe