Reklama
aplikuj.pl

Majówka przed nami. Gdzie chcemy pojechać? Ile wydamy na wyjazd? Nocowanie.pl przedstawia dane na ten temat

majówka

Polski portal turystyczny Nocowanie.pl przedstawił nam dane na temat planów Polaków dotyczących pierwszej od dwóch lat majówki bez obostrzeń. Ile wydamy na wyjazd? Gdzie najchętniej spędzimy ten czas?

Na majówkowy wyjazd w tym roku wydamy średnio prawie 900 zł. Aż ⅓ planujących wyjazdy to dorośli bez dzieci

Portal Nocowanie.pl odwiedza w sezonie nawet 4 mln użytkowników miesięcznie, a teraz, przed zbliżającą się majówką, turystów chcących zaplanować swoją podróż tylko przybyło. Samych zapytań o noclegi w czasie majowego wolnego było prawie 116 tys., a szacując na podstawie opłaconych zaliczek – na wyjazd Polacy przeznaczą średnio 871 zł. Trudno się dziwić, że zainteresowanie spędzeniem majówki poza domem jest tak duże, w końcu to pierwszy od lat majówkowy weekend bez obostrzeń.

Gdzie Polacy pojadą? Najpopularniejszym kierunkiem okazało się województwo dolnośląskie, którego dotyczyło aż 25 proc. wszystkich zapytań. Zaraz za nim znalazło się województwo małopolskie (ponad 1/5 wszystkich zapytań). Na kolejnych miejscach jest pomorskie (15 proc. zapytań) i zachodniopomorskie (10 proc.). Na piątym miejscu województwo śląskie (7 proc.). Zaledwie 4 proc. zapytań dotyczy noclegów w województwie warmińsko-mazurskim, co plasuje je na siódmym miejscu.

A które konkretnie miasta nasi rodacy chcą odwiedzić? Na pierwszym miejscu znalazło się Zakopane (7 proc. zapytań), na drugim Karpacz (6 proc.), na trzecim Szklarska Poręba (4 proc.) a na czwartym Kudowa-Zdrój (3 proc.). Dopiero na piątym miejscu pojawia się pierwsze miasto pomorskie, czyli Gdańsk, którego dotyczy niecałe 3 proc. zapytań.

Według aktualnych prognoz pogoda w czasie nadchodzącego weekendu majowego będzie raczej przeciętna, nie będzie bardzo ciepło, możliwy jest deszcz. Nie są to szczególnie atrakcyjne warunki do leżenia na plaży czy kąpieli – a po to zazwyczaj turyści jadą nad morze. Trudno się też dziwić bardzo małemu zainteresowaniu noclegami w plenerze. Noclegów na campingach poszukiwało tylko 0,1 proc. naszych użytkowników, a polem namiotowym zainteresowana była jedna osoba. Co ciekawe, chociaż 1 maja w tym roku przypada w niedzielę, co pozwala przedłużyć weekend majowy do czterech dni, najwięcej osób poszukuje zakwaterowania na wyjazd trzydniowy. Biorąc pod uwagę oszacowaną przez nas średnią cenę majówkowego wyjazdu, oznacza to średni koszt 82 zł na dobę za osobę

– mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

Rzeczywiście, według danych Nocowanie.pl aż 44 proc. osób planuje wyjazd na trzy dni, a tylko 22,5 proc. na cztery dni. Dwudniowym pobytem jest zainteresowanych 21 proc. turystów. Polacy chcą więc odpocząć jak najdłużej i to… bez dzieci. Okazuje się, że niemal 1/3 wszystkich zainteresowanych majówkowym wyjazdem szuka ofert tylko dla dwojga dorosłych, za to ok. 13 proc. dodatkowo uwzględnia jedno lub dwójkę dzieci. Polacy najchętniej szukają domków lub apartamentów, a zdecydowanie rzadziej pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, willi czy gospodarstw agroturystycznych.