Reklama
aplikuj.pl

Smartfony Nokia X30 5G i G60 5G debiutują. Producent obiecuje więcej aktualizacji oprogramowania

Smartfony Nokia X30 5G i G60 5G debiutują

Podczas targów IFA 2022, HMD Global (tak jak zresztą wielu innych producentów) dużo wspominało o zrównoważonym rozwoju. Jednym z przejawów takiego działania są smartfony Nokia X30 5G i G60 5G, które właśnie zadebiutowały.

Zrównoważony rozwój — to obecnie hasło przewodnie wielu firm z branży smartfonowej. Producenci podejmują kolejne działania mające na celu uczynienie produkcji telefonów bardziej przyjazną środowisku, korzystając w tym celu m.in. z materiałów pochodzących z recyklingu, a także oferując dłuższe wsparcie dla swoich urządzeń. Takie właśnie kroki podjęło HMD Global, które podczas IFA 2022 ogłosiło nie tylko nowe smartfony, ale też subskrypcję Circular, o której powiemy najpierw kilka słów.

Usługa ma na celu wydłużenie okresu użytkowania z wybranych telefonów i tabletów Nokia. Dzięki niej będzie można uzyskać 3-letnie wsparcie oprogramowania, a także w razie zepsucia lub zgubienia urządzenia — będzie można skorzystać z szybkiej wymiany. Jeśli z kolei po kilku latach korzystania smartfon lub tablet nam się znudzą, będzie można odesłać je do producenta w celu odnowienia i odsprzedania lub po prostu oddania, a jeśli urządzenie będzie już całkowicie „do niczego”, zostanie poddane recyklingowi. Circular jest uruchamiany najpierw w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W kolejnych miesiącach firma rozszerzy usługę na kolejne kraje.

Nokia X30 5G – specyfikacja

Teraz przyjrzyjmy się prezentowanym modelom. Pierwszym jest Nokia X30 5G, której metalowa ramka została w 100% wykonana z aluminium z recyklingu, także plastik, z którego wykonano tył urządzenia, w 65% pochodzi z recyklingu. Nawet opakowanie detaliczne składa się w 94% z makulatury. By jeszcze bardziej zadbać o środowisko, Nokia nie dołączyła do zestawu ładowarki.

Pod kątem specyfikacji mamy tutaj 6,43-calowy panel AMOLED o rozdzielczości FHD+ i częstotliwości odświeżania 90 Hz. Ekran charakteryzuje się typową jasnością 450 nitów i szczytową na poziomie 700 nitów, dodatkowo chroniony jest przez szło Gorilla Glass Victus. Z przodu, w okrągłym otworze umieszczono 16-megapikselowy aparat do selfie, a z tyłu Nokia postawiła na podwójną konfigurację z 50-megapikselową jednostką główną z OIS i ultraszerokokątnym aparatem 13 Mpix.

Smartfon napędzany jest przez wydajny procesor Snapdragon 695 w konfiguracji 6/128 GB i 8/256 GB. Za zasilanie odpowiada bateria 4200 Mah ładowana z mocą 33 W. Obudowa telefonu ma stopień ochrony IP67.

Jeśli chodzi o cenę, ta zaczyna się od 530 euro.

Co ma do zaoferowania Nokia G60 5G?

W przypadku tego modelu również wykorzystano materiały wtórne, mamy więc 100% plastiku z recyklingu na plackach i 60% w przypadku ramy, która też jest plastikowa. Nokia G60 5G jest większym smartfonem, bo wyposażono ją w 6,58-calowy wyświetlacz (tym razem jest to LCD) o rozdzielczości FHD+, ale z wyższą częstotliwością odświeżania – 120 Hz. Ekran nie jest też tak jasny, jak w X30 5G, bo mamy tutaj typowo 400 nitów i szczytowo – 500 nitów. Przedni aparat ma 8 Mpix, a z tyłu dostajemy 50-megapikselowy czujnik główny i ultraszerokokątny aparat 5 Mpix. Nokia dodała do tej konfiguracji jeszcze czujnik głębi.

Tak samo, jak X30 5G, i tutaj wykorzystano Snapdragona 695, ale w skromniejszej konfiguracji pamięci – 4/64 GB, 4/128 GB i 6/128 GB. Jeśli jednak pamięć wbudowana będzie niewystarczająca, można ją rozszerzyć przy pomocy karty microSD. Nokia G60 5G ma jednak pojemniejszą baterię – 4500 mAh, choć z wolniejszym ładowaniem – 20W.

Cena? Od 320 euro.

W przypadku obu smartfonów nokia obiecuje 3 aktualizacje systemu operacyjnego, 3 lata poprawek bezpieczeństwa i 3-letnią gwarancję.