Według nowych badań, kamery noktowizyjne o wysokiej rozdzielczości mogą pomóc naukowcom chronić nietoperze przed przedwczesną śmiercią na farmach wiatrowych.
Badacze wykorzystują te technologie, aby dostarczyć bardziej szczegółowych informacji na temat liczby nietoperzy zabitych przez turbiny wiatrowe. Tego typu dane poprawią zrozumienie aktywności nietoperzy i potencjalnie uratują ich życie.
Farmy wiatrowe – zbiory turbin, które przekształcają energię wiatrową w elektryczną – są obiecującymi źródłami energii odnawialnej. Jednak budowa tego typu obiektów wiąże się z kosztami środowiskowymi: nietoperze polujące w nocy często giną po zderzeniu z wirującymi łopatami.
Szacunkowe dane sugerują, że w Ameryce Północnej turbiny wiatrowe zabijają dziesiątki do setek tysięcy nietoperzy rocznie. Obecnie prowadzony projektu dotyczy stanu Iowa. Kiedy nietoperze prowadzą jesienne migracje, przelatują z północy na południe i mijają ten stan. Iowa jest pełna farm wiatrowych, przez co wiele „gacków” ginie.
Naukowcy wykorzystali więc rodzaj dopplerowskiego radaru o wysokiej rozdzielczości, podobnego do tego, który meteorolodzy wykorzystują do prognozowania pogody. Badacze zbierali dane przez 50 nocy w okresie od sierpnia do października 2018 roku.
Aby zweryfikować swoje pomiary, naukowcy porównali dane radarowe z liczbą zwłok nietoperzy znalezionych w pobliżu turbin wiatrowych. Potwierdzili, że dni, w których widzieli zwiększone sygnały radarowe, odpowiadały tym, w których zebrano więcej zwłok.
W kolejnej fazie badania naukowcy zaczęli stosować drugą formę obrazowania: noktowizję. Umieścili kamery na ziemi, kierując je ku łopatom turbin wiatrowych, oraz na samej turbinie wiatrowej, kierując je ku ziemi, aby uchwycić aktywność nietoperzy.
Następnie wykorzystali sztuczne sieci neuronowe, które miały rozpoznawać latające nietoperze. Wstępne badania wskazują, że zautomatyzowane podejście działa skutecznie. W przyszłości naukowcy chcą połączyć zebrane informacje z kamerami radarowymi oraz na podczerwień, aby uzyskać pełne dane dotyczące nietoperzy.