Naukowcy z Uniwersytetu York przeprowadzili właśnie potężne badanie na ośmiu różnych społeczeństwach na całym świecie. Chcieli oni sprawdzić ich zachowanie podczas odpowiedzi na zestaw określonych pytań.
Badacze sprawdzili dorosłych i dzieci. Ustalili oni wzorce dzielenia się dorosłych w ośmiu społeczeństwach a następnie pracowali z dziećmi z tych samych społeczności w celu ustalenia, w jaki sposób podzielą oni zestaw nagród w pewnym zadaniu.
Czytaj też: Dlaczego noworodki tracą włosy?
Dzieci miały do wybory opcję hojną (jedna nagroda dla nich i jedna dla nieznajomego) albo samolubna (dwie nagrody dla dziecka). Dzieci poniżej 7. roku życia w większości wybrały samolubną opcję. Najmłodsi w wieku do 8 do 12 lat coraz częściej dzielili się z nieznajomymi.
Wyniki sugerują, że w średnim dzieciństwie stajemy się wrażliwi na kulturę i próbujemy dopasować się z zachowaniem. Dzieje się tak ze względu na poznawanie lokalnych norm społecznych i próby dostosowania się do nich. Wniosek jest jeszcze jeden – rodzice powinni zwracać uwagę nie tylko na to jak dzieci się zachowują ale także dlaczego tak się zachowują.
Czytaj też: Na Wenus mogło w przeszłości funkcjonować życie
Źródło: Phys