Reklama

Nowa architektura GPU od AMD pojawi się na przełomie 2020 i 2021

Od 2011 roku karty graficzne AMD bazują na architekturze Graphic Core Next i wygląda na to, że w nadchodzącej serii Navi ujrzymy jej usprawnioną do granic możliwości wersję po raz ostatni.

Jak podaje serwis Wccftech, AMD pracuje już nad nową architekturą dla kart graficznych, która ma przynieść znacznie większy skok wydajności, niż swojego czasu rozwiązanie GCN. Na ten moment nie wiemy o niej wiele, ale pewne jest, że ta powstaje pod czujnym okiem nowego kierownictwa Radeon Technology Group. Wprawdzie jej początki sięgają jeszcze czasów Raji Koduriego, ale jego odejście nie było aż tak destrukcyjne. Okazało się bowiem, że stworzony przez niego zalążek przejęli zatrudnieni w ostatnim czasie weterani branży.

Premiera pierwszych układów wykonanych w tej technologii ma odbyć się na przełomie 2020 i 2021 roku. Co ciekawe, wiedzieliśmy o niej już wcześniej ze slajdów planów AMD, które zawierały tajemniczą serię ”next-gen”. Właśnie dzięki nim możemy być pewni, że rdzenie graficzne zostaną wykonane w usprawnionej technologii 7 nm. Wygląda więc na to, że nadchodząca seria Navi będzie zawierać ostatnią implementację architektury GCN. Warto przypomnieć, że piąta generacja GCN napędziła układy kart graficznych z rodziny Vega.

Takie prognozy zdają się sugerować, że AMD rozwinie w pełni skrzydła w okolicy roku 2021. To właśnie wtedy mają pojawić się procesory Ryzen wykonane w architekturze Zen 3 oraz (jak się okazało) nowe karty graficzne.

Źródło: wccftech.com