Firma DAQRI specjalizuje się w projektach związanych z rzeczywistością rozszerzoną (ang. Augumented Reality). Tym razem naukowcy zaprezentowali holograficzną drukarkę 3D, która w stosunku do innych urządzeń tego typu wyróżnia się prędkością, z jaką wytwarza przedmioty.
Modulator jest w stanie zmieniać prędkość poszczególnych wiązek światła, powodując ich ingerencję w analogowe pola. Jest to więc trójwymiarowy obiekt wytworzony przy pomocy światła. Umieszczając go wewnątrz monomeru żywicy, światło wywołuje reakcję łańcuchową i przeistacza monomer w polimer. Reakcja jest natychmiastowa i i nie ma znaczenia, czy tworzony obiekt jest duży czy mały – otrzymujemy gotowy przedmiot w 3D.
Drukowanie jest na tyle szybkie, że do całego procesu nie są potrzebne dodatkowe materiały, które trzymałyby wszystko „w kupie”. Projekt Daqri ma też inną przewagę: tworzy struktury w polimerze, których właściwości są przydatniejsze niż w przypadku struktur tworzonych warstwa po warstwie. CEO firmy dodał również, że produkt nie jest jeszcze w pełni gotowy, ale sytuacja powinna się zmienić w ciągu kolejnych 24 miesięcy.
Jeśli technologia będzie konkurencyjna również pod względem kosztów, rozwiązanie proponowane przez Daqri może zrewolucjonizować rynek druku 3D. Tego dowiemy się jednak dopiero w kolejnych latach.
[Źródło i grafika: digitaltrends.com]