Reklama
aplikuj.pl

Nowa drukarka tworzy niezwykle realistyczne hologramy

Naukowcy opracowali drukarkę, która wytwarza cyfrowe hologramy 3D o niespotykanym poziomie szczegółowości i realistycznych kolorach. Urządzenie może być wykorzystywane do wykonywania rekonstrukcji o wysokiej rozdzielczości lub scen do ekspozycji muzealnych, modeli architektonicznych, dzieł sztuki lub reklam, które nie wymagają specjalnych okularów.

Drukarka może tworzyć hologramy z generowanych komputerowo modeli 3D lub ze skanów pozyskanych za pomocą dedykowanego skanera opracowanego przez naukowców. Wysokiej jakości hologramy mogą być nawet wykorzystywane jako matryce do wykonywania kopii holograficznych.

Opracowując ten sprzęt, naukowcy dokładnie przeanalizowali dwie wcześniej opracowane technologie związane z drukarkami holograficznymi, aby zrozumieć ich zalety i wady. Drukarka CHIMERA wykorzystuje czerwony, zielony i niebieski laser o niskiej mocy z elementami, które w ciągu milisekund regulują ekspozycję każdego lasera. Naukowcy stworzyli również specjalny system mechaniczny zapobiegający wibracjom, aby utrzymać płytę holograficzną w ruchu.

Czytaj też:

Hologramy tworzone są poprzez tworzenie małych elementów holograficznych jeden po drugim przy użyciu trzech przestrzennych modulatorów światła oraz specjalnie zaprojektowanej pełnokolorowej optycznej głowicy umożliwiającej drukowanie w paralaksie 120 stopni. Po wydrukowaniu hologramy są dopracowywane w kąpielach chemicznych i uszczelniane w celu ochrony.

Rozmiar hologramu może być przełączany pomiędzy 250 a 500 mikronów, a szybkość druku regulowana od 1 do 50 herców. Przy prędkości 50 herców drukowanie hologramu o wymiarach 30 na 40 centymetrów trwałoby 11 godzin, czyli około połowy czasu potrzebnego na zastosowanie poprzednich systemów opartych na laserach impulsowych.

Autorzy projektu wykorzystali nową technologię do drukowania hologramów o wymiarach do 60 na 80 centymetrów, przedstawiających różne obiekty, takie jak zabawka, motyl i obiekt muzealny. Ich zdaniem, wraz z poprawą technologii, zwłaszcza oprogramowania 3D, możliwe jest zastosowanie np. w medycynie.