Reklama
aplikuj.pl

Nowa grupa komórek macierzystych załata ubytki zębów

komórki macierzyste, zęby komórki macierzyste, ząb komórki macierzyste, leczenie zęba komórki macierzyste, leczenie zębów komórki macierzyste,

Wielu z nas nie lubi dźwięku wiertła dentystycznego. Możliwe, że kiedyś okaże się ono zbędne. Naukowcy z Uniwersytetu Plymouth  odkryli właśnie nową populację komórek macierzystych, które odpowiedzialne są za naprawę tkanki zęba.

Badacze odkryli je w zębach myszy. Zadaniem tych mezenchymalnych komórek macierzystych jest tworzenie nowej zębiny. Liczba komórek kontrolowana jest przez gen o nazwie Dlk1. W kolejnych badaniach zespół stwierdził, że gen nie tylko odpowiada za powiększanie tkanki zęba, ale także pomaga w usuwaniu jego uszkodzeń.

Czytaj też: Nurkowie znaleźli 2000-letni cmentarz statków w pobliżu greckiej wyspy

Naukowcy muszą potwierdzić swoje badania na ludziach. Nasze zęby różnią się od innych między innymi dlatego, że naturalnie się nie regenerują. Trzeba więc ustalić, czy można tym genem manipulować u ludzi w celu odblokowania utraconych zdolności. Jeśli to się uda to zyskamy całkowicie nowe możliwości leczenia zębów – bez bólu i strachu przed dentystą.

Czytaj też: Kluczowa dla życia na Ziemi molekuła mogła pochodzić z kosmosu

Źródło: Newatlas