Reklama
aplikuj.pl

Nowa klasa polimerów pozwoli stworzyć lepsze wyświetlacze

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zidentyfikowali nową klasę tanich, półprzewodzących polimerów, które będą mogły bardzo skutecznie transportować elektrony. W nowych polimerach około 70% elektronów może swobodnie się poruszać- w tradycyjnych klasach ta wartość wynosi około 50%.

Naukowcy od dawna szukali takich rozwiązań, które będą mogły być drukowane. Owe materiały znajdują zastosowanie przy produkcji układów elektronicznych, ogniw słonecznych i elastycznych wyświetlaczy LED. Ich głównym problemem jest fakt, że ich struktura nie jest uporządkowana- przypomina bardziej spaghetti. Cząsteczki polimeryczne składają się z przynajmniej jednego, długiego łańcucha głównego oraz łańcuchów pobocznych. To właśnie te drugie ułatwiają produkcje takich materiałów, ale także wprowadzają liczne zaburzenia prowadzące do gorszej wydajności.

Naukowcy odkryli klasę polimerów skoniugowanych, które są odporne na zaburzenia spowodowane przez łańcuchy boczne. Zaskakujący jest fakt, że są one nieuporządkowane na poziomie mikrostruktury, ale pozwalają one poruszać się elektronom niemal tak swobodnie jak w krystalicznych nieorganicznych półprzewodnikach.

Naukowcy planują stworzyć, na podstawie tych polimerów, nowe rozwiązania dla elektroniki. Pozwolą one stworzyć bardziej elastyczne, wytrzymałe i lekkie wyświetlacze.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Deepak Venkateshvaran/Mark Nikolka