Nowa metoda leczenia paraliżu przywraca zdolność chodzenia w rekordowym czasie

Nowa metoda leczenia paraliżu przywraca zdolność chodzenia w rekordowym czasie

Trzy osoby, które wiele lat temu doznały poważnych urazów kręgosłupa, uzyskały możliwość chodzenia na nowo dzięki elektrycznej stymulacji ich rdzeni kręgowych. Metoda nazywa się STIMO (Stimulation Movement Overground) i pozwoliła ludziom na uzyskanie ponownej kontroli nad własnymi kończynami. 

Badanie zostało przeprowadzone przez Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) i Lozański Szpital Uniwersytecki (CHUV), oba z siedzibą w Szwajcarii. Stanowi to potencjalnie ogromny krok naprzód w zakresie rehabilitacji. Pacjenci wymagali zaledwie tygodnia użytkowania, zanim odzyskali częściową zdolność chodzenia. Po kilku miesiącach byli w stanie poruszać się w oparciu chodziki czy kule. Co najważniejsze, nawet po wyłączeniu stymulacji uczestnicy zachowali postęp, jaki osiągnęli w trakcie eksperymentu.

Medyczny startup nazwany GTX, którego współzałożycielem jest Jocelyne Bloch i Grégoire Courtine, będzie teraz dążył do przekształcenia w leczenie dostępne dla pacjentów w szpitalach i klinikach. Niewątpliwie dokonania tej dwójki są imponujące. Warto dodać, że to nie jedyny przykład stymulacji elektrycznej, która daje zauważalne wyniki. Niedawno naukowcy z Kliniki Mayo w USA pokazali, w jaki sposób wszczepiony stymulator elektryczny był w stanie pomóc innej sparaliżowanej osobie. Najpierw pacjent odzyskał zdolność do  samodzielnego stania, a potem – do pokonania boiska piłkarskiego.

[Źródło: digitaltrends.com]

Czytaj też: Rozpuszczalny implant ma pomóc w regenerowaniu układu nerwowego