WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ładowanie baterii podczas jazdy przez elektryczne samochody

W powszechnym używaniu aut elektrycznych przed kierowców przeszkadza czas ładowania i pracy na baterii. Naukowcy opracowali rozwiązanie, które ma zmienić ten stan- transfer mocy elektrycznej przez koła samochodu.

Samozasilające się pojazdy elektryczne, jeżdżą już po drogach niektórych krajów. Na przykład w Korei Południowej poruszają się autobusy stosujące indukcję elektromagnetyczną do czerpania energii. Nowo zademonstrowana metoda wykorzystuje jednak fale radiowe.

Koncepcja została opracowana przez Masahiro Hanazawa z Toyota Central R&D Labs i Takashi Ohira z Toyohashi University of Technology. Pozwala ona na uniknięcie niebezpieczeństwa związanego z urządzeniami przewodzącymi prąd. Napięcie o częstotliwości radiowej jest używane do zrównoważenia będącego na metalu pod powierzchnią drogi. Następnie samochód przetwarza napięcie pomiędzy metalem a stalowym paskiem wewnątrz opon.

Naukowcy opracowali miniauto w skali 1:32 aby sprawdzić tę koncepcję. Okazuje się, że sprawność takiego systemu wynosi aż 75% i może on znaleźć zastosowanie w przyszłości. Dzięki temu czas jazdy na jednym ładowaniu powinien się znacznie wydłużyć.

auto1

auto2

Źródło: http://www.gizmag.com/, zdjęcie: Toyohashi University of Technology