Reklama
aplikuj.pl

Nowa metoda zwiększa wydajność obrazowania w podczerwieni

Nowa metoda opracowana przez naukowiec z Northwestern Engineering znacznie zmniejszyła rodzaj dystorsji wywołany obecnością spektralnej przesłuchu między dwupasmowymi fotodetektorami o długich falach.

Osiągnięcie Manjieh Razeghi otwiera drzwi do nowej generacji urządzeń do obrazowania w podczerwieni o wysokim spektralnym kontraście. Takie rozwiązanie ma wiele potencjalnych rozwiązań, m.in. w medycynie, bezpieczeństwie, naukach planetarnych i ochronie dzieł sztuki. „Dwupasmowe fotodetektory oferują wiele korzyści w zakresie obrazowania w podczerwieni, w tym zapewniają obrazy o wyższej jakości i więcej dostępnych danych dla algorytmów przetwarzania” – powiedziała Razeghi.

Czytaj też: NASA zastanawia się, jak powstał tajemniczy podczerwony sygnał

Dwupasmowe obrazowanie pozwala obserwować obiekty w kanałach o wielu długościach fal za pomocą kamery na podczerwień. Zastosowanie wykrywania dwupasmowego w kamerach noktowizyjnych może np. pomóc lepiej rozróżniać obiekty. Spektralna przesłuchu jest rodzajem zniekształcenia, które występuje, gdy część światła z jednego kanału jest pochłaniana przez drugi kanał. Dodatkowo długości fal stają się wtedy różne.

Aby temu zapobiec, Razeghi i jej zespół opracowała nowatorską wersję tzw. DBR, czyli wysoce refrakcyjnego, warstwowego materiału umieszczonego pomiędzy kanałami, który oddziela dwie długości fal. Aby przetestować swój projekt, badacze porównali poziomy wydajności kwantowej dwóch fotodetektorów podczerwieni – jednego z, a drugiego bez DBR. Różnica była zauważalna, a wyniki potwierdziły się również dzięki obliczeniom.

[Źródło: phys.org; grafika: Northwestern University]

Czytaj też: Naukowcy wykorzystali diody LED do obserwowania gąsienic