Reklama
aplikuj.pl

Wirusy i bakterie nie mają szans. Nowa przezroczysta powłoka zabija je w 2 minuty

Zespół naukowców z University of Michigan opracował specjalną powłokę, która składa się z powszechnie stosowanych tworzyw poliuretanowych połączonych z olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem cynamonowym. Wszystkie te składniki są już znane jako bezpieczne dla ludzi i co najważniejsze, zabijają wirusy i bakterie, pozostając wytrzymałe na dłuższy okres eksploatacji.

Opisana poniżej powłoka zmierza już na rynek za sprawą firmy Hygratek

Ta nowa przezroczysta powłoka jest przechowywana w formie płynnej, dzięki czemu może być nakładana pędzlem lub rozpylana na klamki, ekrany dotykowe czy włączniki świateł. Po wyschnięciu tworzy ona twardą, przezroczystą powłokę, która rzekomo jest bardzo skuteczna w zabijaniu bakterii i wirusów oraz wytrzymała.

Na poziomie cząsteczek niektóre cząsteczki drzewa herbacianego i cynamonu są usieciowane z cząsteczkami poliuretanu, a inne mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy matrycą a powierzchnią powłoki. Obie cząsteczki mają jednocześnie tendencję do pozostawania ze sobą, co zmniejsza szybkość odparowywania olejków, ale kiedy mikroby wejdą w kontakt z nimi, wolne cząsteczki zabijają je poprzez przenikanie przez ich ochronne błony zewnętrzne w ciągu około dwóch minut.

Czytaj też: Pierwsze plotki o wydajności GeForce RTX 4060 i 4060 Ti

W testach przeprowadzonych na powierzchniach takich jak klawiatury komputerowe, ekrany smartfonów i deski do krojenia kurczaka, powłoka pozostawała skuteczna przez co najmniej sześć miesięcy. W tym czasie zabijała 99,9 procent patogenów, w tym E. coli, MRSA i wirusa SARS-CoV-2 pomimo wielokrotnego czyszczenia i ścierania tych powierzchni. Sama regeneracja powłoki jest prosta – wystarczy nałożyć ją ponownie.