DNA jest jedną z najcięższych cząsteczek do badania. Jest ono bardzo długie, jednakże szerokość wynosi zaledwie około 2,2 nm. Jej obrazowanie może zostać dokonane za pomocą przyczepienia cząsteczek fluorescencyjnych jednakże musi zostać dobrze poznane ich zachowanie aby to miało sens. Zespół z Stanford University zbudował technikę zwaną mikroskopią pojedynczej cząsteczki, która pozwala zobaczyć jak cząsteczki barwnika DNA orientują się w przestrzeni.
Korzystanie z markerów do badania DNA jest standardową techniką wykorzystywaną od dziesięcioleci. Jednakże do tej pory nie było wiadomo jak te cząsteczki zachowują się na DNA i jaki ma to wpływ na dokonywane pomiary.
Nowa technika działa za pomocą modulatora elektro-optycznego, który reguluje wiązkę laserową w celu zmienienia jej polarności. Dzięki laserowi świecącemu na DNA zmienia się jego polaryzacja a markery fluorescencyjne świecą w różnych kierunkach z różną intensywnością. Poprzez pomiar jasności naukowcy mogą mierzyć właśnie owe kierunki.
Naukowcy twierdzą, że nowa technika może zmierzyć 30 tysięcy pojedynczych molekuł i ich orientacji w ponad 13 minut. Rozdzielczość wynosiła 25 nanometrów.
Źródło: http://www.gizmag.com/