Firma Enovix stworzyła i zaczęła produkować nowatorskie akumulatory 3D na bazie chemii litowo-jonowej o nazwie 3D Silicon, które w testach wykazały 0,27-Ah ogniw wykazały możliwość ładowania się do 80% w ledwie 5,2 minuty i do osiągnięcia prawie 100% w poniżej 10 minut.
Powstały nowatorskie akumulatory 3D, które ładują się ekspresowo dzięki zastosowaniu krzemu i specjalnej architektury
Tego typu osiągnięcia uderzają w największą i najczęściej powtarzaną wadę elektrycznych samochodów – problem z czasami ładowania. Zapewne większość z nas machnęłaby ręką na niski zasięg mainstreamowych samochodów typu BEV, gdyby podsycenie ich akumulatorów w trasie trwało nie kilkadziesiąt, a kilka minut.
Tego typu poziomy nadal nie są realne przez (zwykle) wysokie koszty i niską trwałość, ale firmy z całego świata nieustannie dążą do wyeliminowania tej największej wady pojazdów elektrycznych. Wygląda na to, że Enovix to właśnie się udało.
Nasza unikalna architektura umożliwia stworzenie akumulatora, który nie tylko ładuje się w czasie krótszym niż 10 minut, ale również zachowuje wysoką trwałość cyklu. Już dziś możemy poprawić wydajność akumulatorów, wykorzystując te same substancje chemiczne, ale co ważniejsze, możemy przyspieszyć realizację mapy drogowej dla branży
– powiedział Ashok Lahiri, współzałożyciel i dyrektor techniczny firmy Enovix.
Współzałożyciel, dyrektor generalny i prezes firmy Enovix, Harrold Rust, podkreślił, że osiągnięcie szybkich czasów ładowania może przyspieszyć masowe przyjęcie pojazdów elektrycznych przez masy. Opracowane przez firmę krzemowe akumulatory litowo-jonowe zawierają nowatorską architekturę 3D i system ograniczeń.
Czytaj też: Perowskity w ogniwach słonecznych. Czy to już realna alternatywa dla krzemu?
Ogniwa firmy Enovix mają w 100% aktywną anodę krzemową, która teoretycznie może przechowywać ponad dwa razy więcej litu niż anoda grafitowa stosowana w prawie wszystkich bateriach litowo-jonowych. Opatentowana architektura tych ogniw zwiększa gęstość energii i zapewnia wysoką trwałość w cyklu. Testy wykazały również, że po sześciu miesiącach pracy w podwyższonej temperaturze akumulatory Enovix wykazują minimalną utratę pojemności. Dzięki temu okres eksploatacji akumulatorów może wynieść ponad 10 lat.