FOXP2 uważa się za gen odpowiedzialny za rozwój mowy wśród ludzi. Występuje on także u innych zwierząt, przede wszystkim kręgowców i umożliwia im prowadzenie komunikacji. W najnowszym badaniu naukowcy podważają jedną z podstawowych teorii dotyczących tej kwestii.
Przez długi czas sądzono, że stosunkowo niedawno w historii ewolucji człowieka doszło do wyselekcjonowania genów umożliwiających rozwój mowy, co przełożyło się na błyskawiczną ekspansję ludzi na terenie Afryki przed kikudziesięcioma tysiącami lat. Genetyk Brenna Henn zainteresowała się tematem mutacji oraz selekcji genów. Posiadając bardziej rozbudowane dane, pochodzące przede wszystkim z Afryki, Henn mogła skupić się na zgłębieniu problemu.
Kobieta uważa, że w 2002 roku, gdy przeprowadzano jedne z najważniejszych badań dotyczących FOXP2 naukowcy nie dysponowali odpowiednimi technikami sekwencjonowania, a próby przeprowadzono na ok. 20 osobnikach pochodzenia eurazjatyckiego, nie afrykańskiego. Gen odpowiada za rozwój mózgu oraz mięśni związanych z mową – gdy pojawią się nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, mogą wystąpić problemu z mówieniem, nawet przy zachowaniu wysokiej sprawności umysłu.
Jednym z podstawowych wniosków, do których doszli badacze zajmujący się sprawą w ostatnim czasie jest fakt, że mutacje FOXP2 nie są charakterystyczne tylko dla ludzi. Jednocześnie nie udało się znaleźć dowodów na jakąkolwiek pozytywną selekcją występującą w odniesieniu do wspomnianego genu. Zwiększenie liczy badanych oraz ich większa różnorodność ze względu na pochodzenie powinny pozwolić na nadanie sprawie szerszego kontekstu oraz dojście do nowych wniosków.
[Źródło: eurekalert.org; grafika: Wikipedia]