Reklama
aplikuj.pl

Nowe badanie ujawniło związek między otyłością a uszkodzeniami mózgu u nastolatków

badanie mózgu, mózg a otyłość, uszkodzenia mózgu otyłością, skutki otyłości

Według badania ujawnionego na Radiological Society of North America u otyłych nastolatków zidentyfikowano uszkodzenie mózgu istoty białej, którego nie wykazano u tych z wagą w normie.

Dlatego też naukowcy sugerują, że różnice strukturalne korelują z markerami metabolicznymi, które wskazują na otyłość jako czynnik sprawczy.

To badanie obrazowało mózgi 120 nastolatków, z których połowa została sklasyfikowana jako otyła. Wykorzystując technikę MRI znaną jako obrazowanie tensora dyfuzji (DTI), naukowcy obliczyli miarę zwaną anizotropią frakcyjną (FA) – skuteczną miarę wskazującą łączność w istocie białej mózgu. Im niższa wartość FA, tym bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie istoty białej mózgu.

W porównaniu ze zdrową grupą kontrolną badacze zauważyli niskie wartości FA w kilku obszarach mózgu u osób otyłych. Niskie wartości FA zidentyfikowano w ciałku modzelowatym, regionie łączącym lewą i prawą stronę mózgu oraz środkowym zakręcie czołowo-orbitalnym, regionie mózgu silnie związanym z apetytem, ​​kontrolą emocjonalną i zachowaniem nagradzającym.

badanie mózgu, mózg a otyłość, uszkodzenia mózgu otyłością, skutki otyłości

To o tyle ważne, że (wyjaśnia Pamela Bertolazzi, współautorka nowego badania z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii):

Zmiany w mózgu stwierdzone u otyłych nastolatków związane z ważnymi regionami odpowiedzialnymi za kontrolę apetytu, emocji i funkcji poznawczych.

Aby potwierdzić związek między zmianami mózgu a otyłością, naukowcy pobrali próbki krwi od wszystkich osób. Na ich podstawie wykazano, że kilka związanych z otyłością markerów może być wyraźnie skorelowanych ze zmianami w mózgu, w tym leptyna, insulina i białka z rodziny czynnika martwicy nowotworów.

Jak czytamy:

Nasze mapy wykazały pozytywną korelację między zmianami w mózgu a hormonami takimi jak leptyna i insulina. Ponadto odkryliśmy pozytywny związek z markerami zapalnymi, co prowadzi nas do uwierzenia w proces neurozapalenia oprócz oporności na insulinę i leptynę.

Na podstawie tego wczesnego badania obrazowania trudno jest wyciągnąć wnioski o związku przyczynowym, a trudno jest potwierdzić kierunek związku przyczynowego. Czy te zmiany w mózgu poprzedzają otyłość, czy też są następstwem otyłości?