Reklama
aplikuj.pl

Nowe dyski Plextor M10P na PCIe 4.0. Trzy wersje dla każdego

dyski Plextor M10P na PCIe 4.0, dyski Plextor M10P, Plextor M10P

Zapowiedzi doczekały się właśnie trzy dyski Plextor M10P na interfejs PCI-Express czwartej generacji, czyli ten najwydajniejszy, jakiego znajdziemy obecnie w konsumenckich platformach.

Jak to Plextor ma w zwyczaju, zamiast tworzyć i ogłaszać tylko jeden dysk SSD, firma tak naprawdę ujawniła swoją całą nową rodzinę Plextor M10P na PCIe 4.0. Te dyski pod kątem specyfikacji i technologii są identyczne, ale różni je sposób montażu lub obecność chłodzenia. O możliwościach lepiej się nie wypowiadać, bo to oczywiste, że te lepiej chłodzone modele będą wydajniejsze przy dużych obciążeniach.

Czytaj też: Intel Core i9-11900KB przetestowany. To w teorii desktopowy 10 nm CPU Intela

Tak więc cała rodzina Plextor M10P w postaci dysków M10PY, M10PG i M10PGN trafia już powoli do sprzedaży zależnie od regionu na całym świecie. W Polsce jeszcze ich nie ma, dlatego cen też nie znamy, ale wiemy, że każdy z nich będzie dostępny w pojemności 2048, 1024 i 512 GB oraz sprzedawany w ramach ograniczonej wskaźnikiem TBW 5-letniej gwarancji.

Dyski Plextor M10P ujawnione. Trzy warianty w drodze na rynek

Dyski Plextor M10P sięgną po kości pamięci KIOXIA BiCS Flash 3D, które najpewniej będą TLC, a nie QLC, co akcentuje brak 4 TB wariantu. Nie znamy szczegółów samego kontrolera, ale ten z pewnością będzie solidny, jako że dyski M10P będą zapewniać do 7000 MB/s odczytu i 5000 MB/s zapisu sekwencyjnego.

Czytaj też: SK Hynix o pamięciach HBM3. Transfery z kosmosu

Dostęp do zawrotnej wydajności jest aspiracją wszystkich graczy i entuzjastów AV, a stabilność jest podstawową potrzebą skutecznego i bezproblemowego wykonywania intensywnych zadań. Dzięki nowej generacji PCIe Gen4, dyski SSD z serii M10P zapewnią graczom i entuzjastom AV ogromną moc obliczeniową..

— powiedział Fay Ho, starszy dyrektor w firmie Plextor.

Taką wydajność umożliwi im m.in. opatentowana technologia PlexNitro II, która nie jest jednak aż tak rewolucyjna, bo po prostu polega na wykorzystywaniu kości pamięci w formie bufora w konfiguracji SLC, jeśli dysk posiada wystarczająco dużo wolnego miejsca.

Czytaj też: Test Sennheiser Momentum True Wireless 2, czyli eleganckich słuchawek TWS

Od razu warto wyjaśnić, że model M10PGN będzie pozbawiony chłodzenia, M10PG wręcz przeciwnie i choć te dwa dyski będą przeznaczone na M.2, to M10PY przyjmie już postać rozbudowanej karty rozszerzeń na PCIe X1 ze sporym chłodzeniem. Gdyby tego było mało, jego wzbogacone grafenem chłodzenie otrzymało podświetlenie RGB kompatybilne z m.in. Asus Aura Sync, AsRock Polychrome Sync, GIGABYTE RGB Fusion 2.0, czy MSI Mystic Light Sync. Plextor M10PG jest już bardziej stonowany, ale nie prosty, jako że sięga po finezyjnie i dosyć dziwnie zaprojektowany anodyzowany aluminiowy radiator.