Nowe etykiety energetyczne kładą kres plusom. Sprawdźcie co się zmieni

Nowe etykiety energetyczne

Do tej pory wybierając sprzęt RTV czy AGD kierowaliśmy się ilością plusów przy literce A. Jeśli były trzy – urządzenie było eko. Pojawiły się jednak nowe etykiety energetyczne, które wprowadzą nieco zamieszania.

Nowe etykiety energetyczne od 1 marca

Od dziś, czyli od 1 marca obowiązywać będą zupełnie nowe etykiety energetyczne. Oznaczenia na sprzęcie RTV i AGD ulegną zmianie, najpierw pojawią się one na pralko-suszarkach, lodówkach, chłodziarkach do wina, zamrażarkach, pralkach, zmywarkach, wyświetlaczach i telewizorach, potem na żarówkach. Zamiast A+++ najbardziej ekologiczne urządzenia dostaną po prostu literę A. Nowa skala będzie obejmować litery od A do G.

Co istotne warto zwrócić uwagę na podglądową grafikę, która pokazuje, że ten najbardziej energooszczędny sprzęt, który teraz posiadamy ma w nowej skali jedynie kategorię C lub niższą. Klasę A będą otrzymywać sprzęty najnowsze i najbardziej ekologiczne. Zmiana ma zmusić producentów do produkcji o wiele bardziej energooszczędnego sprzętu, a klientów do ich kupowania.

Na etykiecie, oprócz kategorii, znajdzie się też np. informacja o tym, jaki hałas generuje sprzęt, a także kod QR. po jego zeskanowaniu będziemy mogli znaleźć więcej informacji o samym urządzeniu.