W ciągu najbliższych dni AMD zaprezentuje karty z serii RX 500. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że będą to odgrzewane kotlety i firma jedynie podkręci grafiki z serii RX 400. Jednakże nawiązując do najnowszych sterowników AMD, sytuacja wygląda trochę inaczej.

W sterowniku ukryte zostały karty RX 580,570 i 550 – nie ma RX 560. Wcześniej wydawało się, że dwie pierwsze karty będą używać gpu Poalris 10, czyli tego samego zastosowanego we wcześniejszej serii. Okazuje się jednak, że RX 580 i 570 będą zbudowane na bazie Polaris 20 XTX i XTL, czyli czymś nowym. Będzie to nowa seria kart graficznych, podobnie jak RX 550 oparty na Polaris 12.

Jednakże, czy nowe gpu przyniesie większe zmiany? O tym jest za wcześnie żeby mówić. Wiemy już, że Polaris 20 ma dokładnie parametry takie jak FLOP, liczbę rdzeni i taktowanie rdzenia jak poprzednik. Jednakże nowe gpu może posiadać nowe moduły przyspieszające kodowanie wideo czy lepszą obsługę zestawów do VR. Żeby się dowiedzieć więcej to będziemy musieli niestety poczekać na oficjalną premierę.

Źródło: http://www.eteknix.com/