Narzędzia CRISPR bardzo szybko się rozwijają. Pozwalają one na edytowanie genów bakterii, ssaków, roślin, ludzi a ostatnio nawet gadów. Nowe odkrycie pozwoli zmienić CRISPR w prawdziwy „szwajcarski scyzoryk”.
CRSIPR składa się z dwóch głównych części. Pierwsza to cząsteczka RNA kierująca narzędzie do odpowiednich części genomu, a druga to sam enzym, który edytuje geny. Najczęściej stosowanym enzymem jest Cas9, ale są także takie odmiany jak Cas12a, Cas12b czy CasX.
Czytaj też: Wiemy dlaczego muszki owocówki żywią się niemal wszystkim
Naukowcom udało się właśnie opracować przewodniki RNA (cgRNA), które są bardziej precyzyjne i mocniejsze po osiągnięciu celu. Oznacza to, że CRISPR może poczekać aż wykryje odpowiednie biomarkery w komórce (np. te wskazujące na chorobę) a następnie aktywuje lub wyłącza gen, który ma pomóc w wyleczeniu choroby.
Zespół przetestował swoje odkrycie na bakteriach i był w stanie zademonstrować opracowaną logikę. Wyzwalacze RNA z powodzeniem wyłączają włączone cgRNA oraz włączają wyłączone cgRNA. Naukowcy chcą teraz sprawdzić swoje odkrycie w kolejnych badaniach, które potwierdzi jego działanie.
Czytaj też: Obejrzyj, jak jeden z protestujących w Hongkongu neutralizuje gaz łzawiący
Źródło: Newatlas