Wyobraźmy sobie tworzenie i korzystanie z robotów bez potrzeby posiadania drogiego sprzętu oraz ogromnych umiejętności. Taka jest wizja, która towarzyszyła naukowcom z Uniwersytetu w Bristolu. Próbują oni zamienić ją w rzeczywistość, tworząc lekkie, przystępne cenowo i proste rozwiązanie do codziennego użytku.
Chociaż istnieje już wiele robotycznych ramion, większość z nich jest masywna, kosztowna i niedostępna dla osób, które nie mają doświadczenia w ich obsłudze. Ten robot, zwany „Modliszką”, został zaprojektowany przez ekspertów w dziedzinie interakcji człowieka z komputerem.
Ludzie mają pięć zmysłów, ale urządzenia elektroniczne komunikują się z nami głównie za pomocą dwóch: wzroku i słuchu. Tzw. dotykowe sprzężenie zwrotne zmienia ten stan rzeczy. Nie tylko możemy dotknąć komputera lub innego urządzenia, ale także komputer może dotknąć nas.
Teoretycznie Modliszka może być zbudowana i używana przez każdego człowieka, który ukończył szkołę. Co więcej można to zrobić 20 razy taniej niż jej rynkowy odpowiednik. Jest tak, ponieważ urządzenie wykorzystuje komponenty, które kosztują znacznie mniej niż wysokiej jakości odpowiedniki, których jakość wiąże się z wykorzystaniem w laboratoriach.
Autorzy projektu chcą, aby urządzenia ze wspomnianym dotykowym sprzężeniem zwrotnym były bardziej rozpowszechnione i nie ograniczały się do laboratoriów badawczych. Zamierzają również wyprodukować kilka łatwych do zbudowania zestawów oraz gotowych wersji, które udostępnią przez internet.