WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowe tworzywo sztuczne, które nadaje się do recyklingu

Nowe tworzywo sztuczne, które nadaje się do recyklingu

Tworzywa sztuczne są wszędzie wokół nas. Niestety, większość z nich nie może zostać poddana recyklingowi. Trafiają one na składowiska odpadów, albo co gorsza do oceanów.

Naukowcy z Berkeley Lab zaprojektowali nowy rodzaj plastiku, który może zmienić ten stan rzeczy. Stworzyli oni materiał nazwany poli(diketoenamina) lub PDK. Może on zostać zredukowany do części składowych, które ponownie mogą zostać wykorzystane w przemyśle.

Czytaj też: W oceanie żyją organizmy oddychające arsenem

tworzywo sztuczne, plastik, recykling plastiku, recykling tworzywa sztucznego, PDK, tworzywo PDK

Najbardziej podstawowym elementem budulcowym tworzyw sztucznych są cząsteczki zwane monomerami. Wiążą się one ze sobą polimery i są zmieszane z innymi dodatkami chemicznymi. Zazwyczaj wiązania te są ciężkie do złamania, ale monomery w PDK zostały zaprojektowane tak, aby łatwo się rozpadały i pozwalały na przebudowę w coś innego.

W celu recyklingu PDK wystarczy go zanurzyć w kwasie, który redukuje wiązanie i cały materiał do oryginalnych monomerów. Zespół przetestował różne mieszaniny materiału i wykazał, że cały cykl działa zgodnie z oczekiwaniami. Ostatecznym celem jest zmiana przemysłu tworzyw sztucznych. Dzięki takim materiałom będziemy mogli zadbać o naszą planetę. Mam nadzieję, że firmy zdecydują się kiedyś na zmiany w infrastrukturach i rozpoczęcie wykorzystywania tego typu materiałów.

Czytaj też: Dlaczego beton wybucha po podgrzaniu? Dokładnej odpowiedzi udziela najnowsze badanie

Źródło: Newatlas