WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowe układy ASIC pomogą w obniżeniu cen kart graficznych

Stosowne kroki mające zawalczyć z ogromnym zapotrzebowaniem na karty graficzne zostały wprowadzone wiele dni temu, ale jak się okazało, kompletnie nie działają przez zwyczajną w świecie korupcję. Wygląda więc na to, że nastał najwyższy czas na wytoczenie znacznie cięższych dział. Czy te dostarczy Bitmain w postaci układów ASIC przeznaczonych do wydobywania waluty Ethereum i jej pochodnych?

Teraz jest to bardziej niż prawdopodobne. Analityk Christopher Rolland potwierdził niedawno, że Bitmain zakończył opracowywanie nowego układu ASIC zoptymalizowanego pod kątem kryptowaluty Ethereum. Ten może zaspokoić zapotrzebowanie na karty graficzne w wyspecjalizowanych firmach kryptograficznych. Te od dawna wykupują wręcz oszałamiające ilości GPU z magazynów AMD i Nvidii, ale wraz z premierą nowego produktu Bitmaina taka praktyka przejdzie do przeszłości. Wszystko ze względu na moc obliczeniową, która kilkukrotnie przewyższa tą, oferowaną przez tradycyjne karty graficzne.

Podczas naszych podróży przez Azję w ubiegłym tygodniu potwierdziliśmy, że Bitmain opracował już układy ASIC do wydobywania Ethereum. Powoli przygotowuje również łańcuch dostaw, które rozpoczną się w drugim kwartale 2018. Dowiedzieliśmy się też o co najmniej trzech innych firmach pracujących nad systemami Ethereum ASIC. Wszystkie z nich są teraz na różnych etapach rozwoju. – Christopher Roland wg. CNBC.

Oznacza to tyle, że jeśli ogromne firmy zdecydują się na podłączenie wyspecjalizowanych ASIC do sieci Ethereum i jemu podobnych, to trudność ich wydobycia drastycznie wzrośnie. Wprawdzie nie zablokuje to możliwości kopania na normalnych GPU, ale zdecydowanie ograniczy masowe wykupowanie dostaw ze sklepów przez ogromne przedsiębiorstwa. Pokaz czegoś takiego (choć na relatywnie niską skalę) mogliśmy zauważyć w przypadku spowiedzi właściciela jednej z firm składających kryptowalutowe koparki. W przeszłości układy ASIC przeznaczone do Bitcoina zamieszały odrobinę na tamtejszym rynku i z pewnością w pewnym stopniu przyczyniły się do tamtejszego krachu. Nam pozostaje mieć nadzieję, że historia zatoczy koło.

Źródło: gamersnexus.netwccftech.com