Reklama
aplikuj.pl

Nowe urządzenie wykrywające raka w kropli krwi

urządzenie, rak, nowotwór, wykrywanie nowotworu, wykrywanie raka, wykrywania raka we krwi, wykrywanie nowotworu we krwi, test krwi

Niektóre rodzaje nowotworów, takie jak rak jajnika, pozostają niewykryte, dopóki nie jest już za późno. Innowacyjne narzędzie pozwala wykryć tego typu nowotwory znacznie wcześniej i tym samym zapewnić pacjentom szybsze możliwości leczenia.

Urządzenie zostało opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kansas (KU) w Lawrence, Centrum KU Cancer oraz KU Medical Center w Kansas City. Nazywa się ono 3-D-nanopatterned microfluidic chip.

Naukowcy mówią, że urządzenie identyfikuje i diagnozuje taka poprzez filtrowania egzosomów, które są maleńkimi pęcherzykami wytwarzanymi przez komórki eukariotyczne. W przypadku komórek nowotworowych zawierają one informacje biologiczne, które mogą sterować wzrostem i rozprzestrzenianiem się guza.

Czytaj też: Pierwsza ludzka terapia genowa powstrzymuje przed utratą wzroku

W celu przetestowania działania urządzenia naukowcy wykorzystali próbki kliniczne pobrane od osób z rakiem jajnika, który jest bardzo trudny do wykrycia. Stwierdzili oni, że urządzenie wykrywa nowotwór nawet w bardzo małej ilości osocza.

Naukowcy mówią, że urządzenie jest dosyć łatwe do wykonania oraz bardzo tanie w produkcji. Jego dystrybucja nie powinna więc sprawiać problemów a koszty wykorzystywania nie powinny zbytnio obciążać pacjenta.

Badacze dodają też, że ich produkt jest bardzo elastyczny i w przyszłości może posłużyć do diagnozowania wielu różnych postaci raka oraz innych chorób. Naukowcy zajmują się teraz badaniami na zwierzęcych modelach komórkowych a następnie chcą przejść do pełnych badań klinicznych. Dopiero później urządzenie może zostać skomercjalizowane.

Czytaj też: W jaki sposób bakterie jelitowe kontrolują ekspresję genów?

Źródło: Medicalnewstoday