WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowe urządzenie wykrywające raka w kropli krwi

Nowe urządzenie wykrywające raka w kropli krwi

Niektóre rodzaje nowotworów, takie jak rak jajnika, pozostają niewykryte, dopóki nie jest już za późno. Innowacyjne narzędzie pozwala wykryć tego typu nowotwory znacznie wcześniej i tym samym zapewnić pacjentom szybsze możliwości leczenia.

Urządzenie zostało opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kansas (KU) w Lawrence, Centrum KU Cancer oraz KU Medical Center w Kansas City. Nazywa się ono 3-D-nanopatterned microfluidic chip.

Naukowcy mówią, że urządzenie identyfikuje i diagnozuje taka poprzez filtrowania egzosomów, które są maleńkimi pęcherzykami wytwarzanymi przez komórki eukariotyczne. W przypadku komórek nowotworowych zawierają one informacje biologiczne, które mogą sterować wzrostem i rozprzestrzenianiem się guza.

Czytaj też: Pierwsza ludzka terapia genowa powstrzymuje przed utratą wzroku

W celu przetestowania działania urządzenia naukowcy wykorzystali próbki kliniczne pobrane od osób z rakiem jajnika, który jest bardzo trudny do wykrycia. Stwierdzili oni, że urządzenie wykrywa nowotwór nawet w bardzo małej ilości osocza.

Naukowcy mówią, że urządzenie jest dosyć łatwe do wykonania oraz bardzo tanie w produkcji. Jego dystrybucja nie powinna więc sprawiać problemów a koszty wykorzystywania nie powinny zbytnio obciążać pacjenta.

Badacze dodają też, że ich produkt jest bardzo elastyczny i w przyszłości może posłużyć do diagnozowania wielu różnych postaci raka oraz innych chorób. Naukowcy zajmują się teraz badaniami na zwierzęcych modelach komórkowych a następnie chcą przejść do pełnych badań klinicznych. Dopiero później urządzenie może zostać skomercjalizowane.

Czytaj też: W jaki sposób bakterie jelitowe kontrolują ekspresję genów?

Źródło: Medicalnewstoday