WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowe wykresy dotyczące globalnego ocieplenia dla m.in. Polski są szokujące

Nowe wykresy dotyczące globalnego ocieplenia dla m.in. Polski są szokujące

Ed Hawkins, naukowiec zajmujący się klimatem, wymyślił nowy i dość dosadny sposób na wizualizację danych klimatycznych. Jest to seria pionowych pasków, które ukazują wzrost temperatur z roku na rok. 

Czytaj też: Zmiany klimatu mogą uwolnić niebezpieczne promieniowanie

Wykresy nie pokazują, jak gorąco było w jakimkolwiek miejscu w danym roku. Zamiast tego barwy odpowiadają skrajnościom w temperaturze widocznym dla danej lokalizacji. Najciemniejszy błękit wykresu dla jednej lokalizacji prawdopodobnie nie będzie odpowiadał tej samej temperaturze w przypadku innego miejsca. To samo dotyczy każdego innego odcienia.

Na powyższym wykresie rocznych temperatur dla Toronto w latach 1841-2017, najciemniejszy niebieski przedstawia średnią roczną temperaturę 5,5 stopnia Celsjusza, a najciemniejsza czerwień oznacza 11 stopni Celsjusza. Z kolei ten, który możecie zobaczyć na samej górze odnosi się do naszego kraju. To, co wykresy bardzo dobrze pokazują, to wyraźny trend wzrostowy jeśli chodzi o temperatury. Dodatkowo w ostatnich latach zazwyczaj widać różne odcienie czerwieni, co oznacza cieplejsze lata niż średnia dla dostępnych danych.

Tak z kolei prezentuje się wykres obejmujący całą naszą planetę. Jak widać, tendencja jest dość wyraźna i, niestety, bardzo niepokojąca. Tym bardziej, że zmiany klimatu następują nawet szybciej niż zakładaliśmy w najczarniejszych scenariuszach. Tylko konkretne i błyskawiczne kroki mogą doprowadzić do polepszenia kondycji naszej planety.

Czytaj też: Cywilizacja ludzka upadnie do 2050 roku jeśli nie powstrzymamy zmian klimatu

[Źródło: newatlas.com]