WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowe zdjęcia pokazują tajemniczy księżyc Marsa

NASA opublikowała nowe zdjęcia księżyca Marsa – Fobosa, które mogą rzucić światło na pochodzenie tajemniczego satelity. Naukowcy obecnie nie są pewni, czy obiekt ten jest asteroidą, która została przechwycona przez przyciąganie grawitacyjne Czerwonej Planety czy może powstał on po zderzeniu Marsa z innym obiektem w odległej przeszłości. Ten świat o promieniu ok. 11 km coraz bardziej zbliża się do Czerwonej Planety z prędkością 1,8 m na wiek. Jeśli tak dalej pójdzie, dojdzie do zderzenia Fobosa z Marsem w ciągu koło 50 milionów lat,. Księżyc może też ulec zniszczeniu  na skutek grawitacji tej planety. Nowo opublikowane zdjęcia Fobosa zostały wykonane przez sondę Mars Odyssey z 2001 roku. 

Najnowsza sesja zdjęciowa miała miejsce, gdy Fobos był w fazie „pełni księżyca” w stosunku do statku kosmicznego. Oznacza to, że w momencie przechwytywania danych Słońce znajdowało się bezpośrednio za statkiem, w pełni oświetlając marsjańskiego satelitę. Różne minerały i metale odbijają i emitują różne ilości ciepła. Naukowcy mogą przyjrzeć się obrazom termicznym uzyskanym przez Odyssey, aby lepiej zrozumieć występowanie pewnych materiałów na księżycu i zobaczyć, jak dokładnie są one zmieszane z innymi minerałami.

Czytaj też: Na Marsie występują trzęsienia ziemi

24 kwietnia 2019 r. naukowcy NASA nakazali orbiterowi wykorzystanie systemu THEMIS, aby wykonać szczegółowe pomiary temperatury powierzchni Fobosa. Ta informacja z kolei mogłaby pomóc odkryć, czy księżyc jest po prostu dużą asteroidą, czy też jest zrobiony z materiału odrzuconego z Czerwonej Planety.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: W ciągu ostatnich 10 lat w Marsa uderzyła asteroida