WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowo odkryta gromada składa się z około 100 gwiazd

Wykorzystując dane z satelity Gaja, niemieccy astronomowie wykryli nieznaną wcześniej gromadę w Drodze Mlecznej. Nowo zaobserwowane skupisko, oznaczone jako Gaja 8, składa się z około 100 gwiazd.

Otwarte gromady, utworzone z tej samej gigantycznej chmury molekularnej, to grupy gwiazd luźno powiązanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad 1000, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na znalezienie różnych grup gwiazd. Rozszerzenie listy znanych otwartych gromad może mieć kluczowe znaczenie dla postępów w zrozumieniu powstawania i ewolucji Drogi Mlecznej.

Czytaj też: SI dostrzega gromady galaktyk w odległości milionów lat świetlnych

Gaja 8 zawiera około 100 gwiazd i jest skupiona wokół Beta Lyrae. Wyniki badania sugerują, że nowo opisana gromada należy do większego kompleksu formacji gwiazd. Najprawdopodobniej obejmuje on dwie już znane gromady gwiazd (ASCC 100 i Stephenson 1) oraz szereg rozsianych gwiazd.

Z obserwacji wynika, że gromada jest skoncentrowana wokół Beta Lyrae, co sugeruje, że jest ona najcięższym członkiem tego skupiska. Co więcej, ruch Gai 8 jest w pełni zgodny z ruchem Beta Lyrae dostarczonym przez satelitę Hipparcos, a średnia paralaksa kandydatów okazała się praktycznie równa wartości oszacowanej dzięki Hipparcos dla tej zmiennej. Sama Beta Lyrae jest interesującym celem obserwacji, ponieważ może pomóc w rozwiązaniu niektórych astrofizycznych tajemnic.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Naukowcy zastanawiają się, co zakończyło formację gwiazd w tej gromadzie