Reklama
aplikuj.pl

Nowości w iPadOS 16. Wielofunkcyjność w tabletach Apple wejdzie na nowy poziom

Nowości w iPadOS 16. Wielofunkcyjność w tabletach Apple wejdzie na nowy poziom

Podczas trwającej konferencji WWDC 2022, Apple ogłosiło kolejne generacji swoich systemów. Oprócz iOS 16 i watchOS 9 nie zabrakło też iPadOS 16, który przynosi wiele nowości.

iPadOS 16, czyli najnowsza wersja systemu operacyjnego firmy przeznaczonego na iPady zawiera wiele ulepszeń wielozadaniowości

Choć iPady oferują wiele możliwości, nadal nie mogą być realnym zamiennikiem laptopa. iOS 16 zmieni to, wynoszą wielozadaniowość na tych sprzętach na nowy poziom.

Najciekawszą nową funkcją jest z pewnością Stage Manager. Dzięki temu użytkownicy tabletów Apple będą mogli zmienić rozmiar okien, dzięki czemu będzie można w łatwy sposób ukryć inne aplikacje za oknem głównym, zobaczyć, które z nich są aktywne, a także szybciej przełączać się między aplikacjami. Stage Manager dodaje też pełną obsługę zewnętrznych wyświetlaczy, może automatycznie organizować okna i aplikacje, umożliwiając przeciąganie i upuszczanie okien z prawego dolnego rogu lub otwieranie aplikacji z Docka w celu tworzenia grup aplikacji do różnych zadań.  tutaj jednak warto zaznaczyć, że nie dotyczy to wszystkich iPadów, a tych, które napędza procesor M1 lub nowszy.

Nadanie iPadowi większej funkcjonalności zbliżonych do tych znanych z komputerów, w tym możliwości zmiany rozmiaru okien, z pewnością przyczyni się do tego, że więcej osób zacznie po nie sięgać, skoro będą mogli wykorzystywać je nie tylko do rozrywki, ale również do pracy.

Dodatkowo, iPadOS 16 doda możliwość wyszukiwania i łączenia kart oraz tworzenia list w Kontaktach, odświeżania plików, w tym możliwość zmiany rozszerzeń plików czy konfigurowalne paski narzędzi w iPadOS.