Reklama
aplikuj.pl

Nowy algorytm przyczyni się do odkrywania planet pozasłonecznych

Wzrost ilości odkrytych egzoplanet to jeden z najpopularniejszych trendów w astronomii w ostatnich latach. Teraz astrofizycy z Southwest Research Institute w San Antonio opracowali nowy algorytm, który powinien przyczynić się do odkrycia kolejnych planet pozasłonecznych. 

Spektroskopia określa, jak światło oddziałuje z atomami w górnych warstwach gwiazdy. Jest to kluczowy element astronomii, który pozwala naukowcom badać skład ciała niebieskiego i umożliwia im poszukiwanie materiałów takich jak węgiel, magnez czy krzem. Gwiazdy zazwyczaj dzielą pierwiastki z planetami, które je okrążają. Na przykład Słońce jest w większości wykonane z wodoru, który jest powszechnie dostępny na Ziemi, Jowiszu, Saturnie, Urana i Neptunie.

Czytaj też: Nowe ulepszenie teleskopu VTL pomoże mu w poszukiwaniu egzoplanet

Zespół z siedzibą w San Antonio wykorzystał publicznie dostępny katalog Hypatia do przetestowania swojego algorytmu. Katalog zawiera 6 193 gwiazdy, z czego 401 zawiera wokół nich planety. Co najważniejsze, Hypatia kataloguje także 73 pierwiastki znalezione na gwiazdach, od wodoru po ołów. Algorytm, który zostanie wkrótce udostępniony publicznie, dotyczy 4200 gwiazd opisanych w Hypatii. Program zbadał te gwiazdy i prawdopodobnie znalazł 360 takich, które uznał za pełniące role „gospodarzy”, dla krążących wokół nich planet.

W czasie testów algorytm osiągnął skuteczność na poziomie 75 procent, co jest niezwykle zadowalającym wynikiem i daje nadzieje na efektywne poszukiwanie egzoplanet w przyszłości.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: ESA]

Czytaj też: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego powinniśmy skupić się na księżycach egzoplanet