Reklama
aplikuj.pl

Nowy hipersoniczny silnik Metacomet dla Pentagonu od legendy

Nowy hipersoniczny silnik Metacomet, hipersoniczny silnik Metacomet, silnik Metacomet

Firma Pratt & Whitney była odpowiedzialna za silnik J58 dla najszybszego samolotu na świecie i to na jego podstawie powstanie nowy hipersoniczny silnik Metacomet.

Pentagon i jego nowy hipersoniczny silnik Metacomet

Wspomniany silnik w liczbie dwóch napędzał samolot zwiadowczy SR-71 Blackbird sprzed wielu dekad. Jako silniki strumieniowo-odrzutowe, zapewniały samolotowi ciąg rzędu 290 kN, co zagwarantowało SR-71 tytuł najszybszego samolotu o silnikach tego typu na świecie, jako że jego maksymalna prędkość wynosiła 3529,56 km/h (via Popular Mechanics).

Jednak zarówno samolot, jak i jego silniki mają już na karku wiele lat, dlatego Pentagon ponoć zlecił tej samej firmie, która odpowiadała za silniki J58, opracowanie ich nowoczesnego wariantu. Nie znamy szczegółów tych prac, ani tego, jakiego owocu powinniśmy oczekiwać, ale z pewnością ten nowy hipersoniczny silnik Metacomet spróbuje powtórzyć sukces swojego poprzednika.

W J58 najważniejszym elementem była możliwość przejścia z silnika turboodrzutowego na silnik turboodrzutowy w locie, co sprowadzało się do zasysania ogromnych ilości powietrza bogatego w tlen i spalanie go w celu drastycznego zwiększenia mocy silnika. Najpewniej ten mechanizm zostanie przemycony do nowej konstrukcji, która ponoć pozwoli osiągnąć prędkości rzędu nawet 6125 km/h. Pytanie tylko, czemu? Czyżby SR-72, czyli następcy SR-71?