Reklama
aplikuj.pl

Nowy iPad Mini, czy warto zainwestować w ten tablet Apple’a?

ipad mini

W 2021 roku w ofercie sklepów pojawił się iPad mini szóstej generacji. Premiera sprzętu wywołała duże poruszenie – do dzisiaj jest to jedno z najchętniej kupowanych urządzeń od Apple. Jakie są jego najważniejsze wady i zalety? Czy warto zainwestować w nowy iPad mini?

iPad mini, czyli kompromis pomiędzy smartfonem i tabletem

Miniaturowe tablety to ważny, choć raczej niewielki segment rynku. Sięgają po nie głównie osoby, którym zależy na mobilności zapewnianej przez niewielkie rozmiary oraz ciężar. iPad mini doskonale sprawdza się jako sprzęt do prowadzenia notatek lub jako wsparcie w codziennej pracy. Niewielki ekran oraz złącze na kartę nano-SIM sprawiają, że z urządzenia można korzystać tak jak ze smartfona, choć nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Czy iPad mini to wydajny sprzęt? Parametry techniczne

Przyjrzyjmy się parametrom technicznym iPada mini. Czy jest on równie wydajny, co pozostałe urządzenia od Apple? Jak prezentuje się pod względem wydajności, ekranu, aparatu fotograficznego oraz czasu pracy baterii?

Procesor i pamięć RAM

iPad mini jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor Apple A15 Bionic wykonany w litografii 5 nm. Częstotliwość taktowania dwóch pierwszych rdzeni to 2,93 GHz, zaś w przypadku pozostałych czterech jest to 1,82 GHz. Na papierze są to bardzo dobre parametry, dużo lepsze niż u większości konkurencyjnych tabletów. Nie są to jedynie puste deklaracje Apple, bo osiągi w testach wytrzymałościowych prezentują się imponująco i stanowią najlepszy dowód wysokiej wydajności iPada mini szóstej generacji. Co istotne, urządzenie ma 4 GB pamięci RAM. Nie jest to za wiele, bo producenci tabletów z wyższej półki cenowej coraz częściej sięgają po 8 GB RAM, ale taka moc obliczeniowa zapewnia wystarczającą wydajność.

Wyświetlacz

Ekran urządzenia ma przekątną o długości 8,3 cala. To niewiele więcej, niż w przypadku iPhone’a 13, którego przekątna ekranu wynosi 6,1 cala. W teorii nie jest to zbyt duża różnica, ale w praktyce dodatkowe dwa centymetry zapewniają znacznie wyższy komfort korzystania ze sprzętu. Ekran w iPadzie mini to tradycyjny panel LCD z matrycą typu IPS, zapewniającą wysoką jakość obrazu oraz szerokie kąty widzenia. Co prawda nie jest to lepszy wyświetlacz typu OLED, a częstotliwość odświeżania jest zauważalnie niższa, niż w najnowszych iPhone’ach (60 Hz wobec 120 Hz), ale ekran w iPadzie mini wciąż zapewnia wysoką jakość obrazu oraz wygodę użytkowania.

Aparat

ipad mini 6

Telefony od Apple słyną z doskonałych aparatów, ale w tabletach ten element jest już mniej istotny. iPad mini nie jest pod tym względem wyjątkiem – urządzenie zostało wyposażone w dwa aparaty (po jednym z tyłu i z przodu), a każdy z nich ma 12 megapikseli, a więc raczej niewiele. Zdjęcia wykonane tabletem wciąż są bardzo dobre, ale brakuje w nich precyzji oraz ostrości charakterystycznych dla iPhone’a. Natomiast wydajna przednia kamerka świetnie sprawdza się podczas rozmów wideo, a dodatkową zaletą jest funkcja Centrum Uwagi, zapewniająca śledzenie rozmówcy podczas rozmów w aplikacji FaceTime.

Bateria

Akumulator w iPadzie mini 2021 ma pojemność wynoszącą ok. 5050 mAh, co przekłada się na ok. 10 godzin pracy przy włączonym ekranie. To niezły wynik, szczególnie że z tableta zazwyczaj korzysta się rzadziej, niż w przypadku smartfona. Niestety urządzenie nie ma możliwości bezprzewodowego ładowania, dlatego trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą zwykłej ładowarki!

iPad mini – cena. Czy opłaca się go kupić?

Sprzęt Apple to produkty klasy premium – wysoka jakość idzie w parze z dużym kosztem zakupu. Na szczęście w przypadku iPada mini cena nie jest aż tak wygórowana, jak to się może wydawać. Urządzenie jest droższe od zwykłego iPada, choć różnica w koszcie nie jest znacząca. W kontekście zakupu iPada mini sklep ma duże znaczenie – warto wybrać ofertę od zaufanego, autoryzowanego sprzedawcy takiego jak iMad.

Miniaturowy tablet od Apple to idealny sprzęt dla osób, które cenią wygodę i mobilność. Dzięki niewielkim rozmiarom mieści się w torebce, choć jest już za duży na noszenie w zwykłej kieszeni. iPad mini szóstej generacji można zabrać na wykład lub na spotkanie biznesowe w roli przenośnego notatnika, ale tak naprawdę jest to uniwersalne urządzenie do użytkowania w różnych sytuacjach!