Reklama
aplikuj.pl

Nowy koncept drona dostawczego zaskakuje wyglądem i zachwyca możliwościami

Nowy koncept drona dostawczego,koncept drona dostawczego,

Austriacka firma Cyclotech nawiązała współpracę z japońską firmą kurierską Yamato w celu opracowania niezwykłego drona dostawczego CCY-01, który wykorzystuje jej autorski system napędowy z wektorem ciągu.

Nowy koncept drona dostawczego

Ponoć koncepcyjny dron CCY-01 będzie w stanie precyzyjnie lądować w ograniczonej przestrzeni, jednocześnie radząc sobie z trudnymi warunkami wietrznymi. Tą skuteczność zawdzięcza innowacyjnemu układowi napędowemu, w ramach to którego cylindryczne wirniki firmy Cyclotech obracają się z dużą prędkością, podczas gdy kilka łopat zmienia swój kąt nachylenia, aby skierować siłę ciągu w odpowiedni kierunek. Poniżej możecie obejrzeć ten system w praktyce.

W CCY-01 zastosowano łącznie sześć takich turbin (po dwie na rogach i dwie z tyłu obrócone o 90 stopni). Dzięki temu CCY-01 może wytwarzać poziomy ciąg boczny bez przechylania się, co pozwala mu zachować znacznie większą stabilność podczas wietrznej pogody.

Czytaj też: Projekt Frontier połączył siły technologicznych gigantów w walce z emisjami

Samolot jest wyposażony w zaprojektowaną przez firmę Yamayo „jednostkę ładunkową PUPA” (Pod Unit for Parcel Air-Transportation). W tej wersji działa jak wózek i jest w stanie unieść około 30 kg ładunku, a w powietrzu może zostać obrócony tak, aby zmniejszyć napór powietrza. Pod kątem specyfikacji w grę wchodzi ładowność 45 kg, możliwość lotu na dystanse do 40 km z prędkością około 130 km/h.