WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Nowy projekt ustawy w UK, która ma śledzić użytkowników internetu

Wielka Brytania nie ma zamiaru wycofać się z pomysłów, dotyczących śledzenia użytkowników w imię walki z terroryzmem. Właśnie został zaprezentowany projekt nowej ustawy.

UK Home Secretary Theresa May proponuje ustawę, która wymaga od dostawców internetu stworzenia dokumentu, który będzie zawierał informacje na temat kto korzysta z jakiego IP. Co więcej, ma on zostać przekazany w ręce policji, aby ta lepiej mogła ścigać podejrzanych. Policja będzie musiała uzyskać pozwolenie przed zebraniem informacji o danym adresie IP, będzie też musiała stworzyć dokument, który będzie mówił kiedy i dlaczego potrzebowała ona takich danych.

Mimo, że ustawa nie jest tak kontrowersyjna jak poprzednie pomysły, to istnieją obawy, że zostanie naruszona zbyt mocno prywatność ludzi. Dzięki temu, będzie można wiedzieć kto gdzie i kiedy był, co robił w tamtym momencie. Jest też jedna wada- złapani zostaliby „przestępcy”, którzy nie użyli by żadnego programu do maskowania IP. A jak wiadomo każdy mądrzejszy używa go jako podstawę swojej działalności. Ustawa ta więc odbije się tylko na normalnych użytkownikach internetu.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie:ukhomeoffice via photopin cc