W dążeniu do odwzorowania możliwości ludzkiej skóry w świecie technologii naukowcy z Chemnitz University of Technology rozwiązali problem zmysłu dotyku, stawiając na magnetyczne włoski. To właśnie one sprawiają, że ten nowy rodzaj elektronicznej skóry jest imponujący pod kątem swoich możliwości.
Magnetyczne włoski znacząco wzbogaciły nowy rodzaj elektronicznej skóry
Sama w sobie elektroniczna skóra jest najczęściej cienkim materiałem o właściwościach elektronicznych, które pozwalają jej pełnić niektóre funkcje naturalnej ludzkiej skóry. Mowa o rejestrowaniu dotyku, temperatury czy bólu. To jest obiecującym kawałkiem technologii zarówno dla pacjentów potrzebujących przeszczepów po poważnych urazach, jak i w celu zapewnienia bardziej zaawansowanego zmysłu dotyku protezom kończyn i robotom.
Wspomniani naukowcy, których pracę opublikowano w dzienniku Nature Communications, postawili na uzupełnienie elektronicznej skóry odpowiednikiem naszych włosków. W tym celu umieścili maleńkie magnetyczne włoski w elastomerowym materiale, a te podobnie jak naturalne włoski, mają cebulki, które znajdują się pod powierzchnią e-skóry i poruszają się, gdy dotknie się włosa znajdującego się powyżej.
Czytaj też: Kawałek zestrzelonego rosyjskiego Su-34 dla każdego. Wystarczy wspomóc Ukrainę
Nasze podejście pozwala na precyzyjne przestrzenne rozmieszczenie funkcjonalnych elementów czujników w 3D, które mogą być produkowane masowo w równoległym procesie produkcyjnym. Takie systemy czujników są niezwykle trudne do wytworzenia za pomocą uznanych metod wytwarzania mikroelektroniki
– powiedział Christian Becker, autor badania.
Każdy z tych korzeni jest otoczony trójwymiarowym czujnikiem magnetycznym, który umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym dokładnego położenia korzenia. Dzięki temu cała matryca czujników jest w stanie zarejestrować nie tylko dotknięcie włosa, ale także kierunek tego dotknięcia na całej powierzchni elektronicznych skóry. Co ważne, ponoć proces produkcji takiej skóry nie jest aż tak skomplikowany.