Reklama
aplikuj.pl

Ciekłe kryształy zamiast krzemu. Naukowcy wskazali nowy rodzaj komputera

Ciekłe kryształy zamiast krzemu, Naukowcy wskazali nowy rodzaj komputera

W dzienniku Science Advances pojawiło się ciekawe badanie, w którym naukowcy wskazali nowy rodzaj komputera. Ten wykorzystywałby ciekłe kryształy zamiast krzemu, jeśli idzie o ich układy logiczne.

Nowy rodzaj komputera może wykorzystywać ciekłe kryształy zamiast krzemu

Ten nowy rodzaj komputera wykorzystywałby niewielkie różnice w orientacji molekuł tworzących ciekłe kryształy. Jeśli coś Wam to mówi, to tak – mowa o tym, co buduje wyświetlacze LCD. Te powstają w wyniku wzrostu kryształów w płaskiej płaszczyźnie i składają się z nieregularnych cząsteczek w kształcie prętów, które układają się w sposób równoległy. Naukowcy sugerują, że można wykorzystać te nieregularności do stworzenia nowego sposobu przechowywania i manipulowania danymi komputerowymi.

Według dwuosobowego zespołu taki komputer mógłby zakodować unikalną wartość do każdego typu przesunięcia, aby utrzymać bit danych. Dzięki temu system wykorzystujący to podejście nie byłby ograniczony do konwencjonalnych bitów binarnych, co potencjalnie mogłoby go uczynić znacznie szybszym od maszyn używanych obecnie.

Czytaj też: NASA dostanie nowy procesor do lotów kosmicznych. Jego wydajność powali na kolana

W praktyce orientacje molekuł mogłyby być manipulowane za pomocą pola elektrycznego, co umożliwiłoby wykonywanie obliczeń na tej samej zasadzie, jak z wykorzystaniem bramek logicznych. Pierwsze eksperymenty i testy wykazały tego potencjał, a naukowcy teraz chcą oddać swój pomysł w ręce jakiegoś zespołu inżynierów.