Rosyjskie Ministerstwo Obrony właśnie ukazało film, prezentujący ich nowy pojazd transportowy. Jest to właściwie „gąsienicowy pojazd przegubowy” zdolny do przewozu żołnierzy w zimowych warunkach.

Ruslan to cywilny TTM-4902 ziemno-wodny pojazd, wyprodukowany dla Rosyjskich Wojsk Lądowych przez JSC Transport w porozumieniu z University of Nizhny Novgorod. Posiada on silnik o mocy 300 koni mechanicznych od KAMAZ-a, dzięki czemu jest w stanie przewieźć 22 osoby lub 2,5 tony towaru.

Pierwotnie pojazd został zaprojektowany do obsługi arktycznych rosyjskich rurociągów. Został dlatego wyposażony w 4 zestawy niezależnie pracujących gąsienic. Dzięki temu bez problemu powinien poruszać się w trudnym i zaśnieżonym terenie. Dzięki szerokiemu bieżnikowi jest on w stanie osiągać prędkość prawie 50 km/h po ziemi oraz niecałe 10km/h w wodzie.

Transportowiec podzielony jest na dwie części. Pierwsza zawiera silnik i miejsce dla 6 osób, jak również 2 składane łóżka do spania. Druga część jest zdolna pomieścić 16 osób i jest wyposażona w 6 łóżek.

Jednak zdaje się, że Ruslan ma pewne ograniczenia. Prawdopodobnie nie ma żadnego opancerzenia. Porównując, pojazdy Bv 206 używane przez NATO są chronione przed 7,62-milimetrowymi pociskami.

Tak jak wiele innych nacji, Rosja bardziej zaczyna zwracać uwagę na Arktykę. Region ten ma coraz większe znaczenie przez wpływ globalnego ocieplenia. Daje to większe możliwości wykorzystania znajdujących się tam surowców i nowych szlaków morskich.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej