Bardzo często badania in vitro nie znajdują potwierdzenia w in vivo. Wynika to z faktu, że komórki hodowane np. na szalce Petriego mają sztuczne warunki do życia. Żeby badania były bardziej zbliżone do naturalnych warunków musiały by one zostać przeprowadzone w otoczeniu 3D. Bart Schurink, naukowiec z University of Twente‘s MESA+ Institute for Nanotechnology, opracował sito z 900 otworami, każdym o kształcie piramidy, które ma symulować naturalne środowisko. Na górze piramid znajduje się mini reaktor, który dba o dobry wzrost komórek.
Na takim sicie mogą być hodowane komórki mózgowe. Pozwala ono na naśladowanie w realistyczny sposób mózgu, może nawet przepływać tam płyn. Każdy otwór ma powierzchnię o wymiarach 2 mm x 2 mm. Każda piramida ma elektrodę do pomiarów sygnałów elektrycznych albo do stymulowania sieci. Dzięki wspominanemu wcześniej przepływowi płynów istnieje możliwość zbierania komórek oraz dostarczania im pożywki.
Kiedy w środku znajdą się neurony to zaczną one tworzyć sieć. Dzięki mikro reaktorom będzie ona 3D. Co więcej wzrost komórek i ich aktywność jest stale monitorowana. Największym wyzwaniem przy tego typu sieci było zapewnienie, że każdy otwór ma dokładnie takie same wymiary. Nowy produkt nazywa się µSEA. Tworzy on podwaliny pod nowy sposób badań in vitro.
Źródło: http://sciencenewsjournal.com/