Reklama
aplikuj.pl

Kolejne rekordy ciepła pobite. O ile wzrosły temperatury na Syberii?

Przedstawiciele Copernicus Climate Change Service podali, że w zeszłym miesiącu średnie temperatury na Syberii były o 10 stopni Celsjusza wyższe niż zazwyczaj w maju. Sam miesiąc był też najcieplejszym w historii pomiarów na Ziemi.

W skali globalnej średnia temperatura na powierzchni Ziemi w ciągu ostatnich 12 miesięcy była ok. 1,3 stopnia Celsjusza wyższa w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Na mocy porozumienia paryskiego z 2015 r. prawie 200 krajów zobowiązało się do ograniczenia wzrostu średniej temperatury na powierzchni Ziemi do „znacznie poniżej” 2 stopni. Co więcej, rządy miały się starać ograniczyć wzrosty do 1,5 stopnia.

Na całym świecie maj był o 0,63 stopnia Celsjusza cieplejszy od średnich temperatur w tym miesiącu w latach 1981 – 2010. Ponadprzeciętnie ciepło było szczególnie na obszarach Alaski, Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki i Antarktydy. W niektórych regionach Europy – od Bałkanów po Skandynawię – w maju temperatura była niższa od średniej, podobnie jak w Australii, Azji Południowej i na wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Jak bardzo zmieni się Antarktyda na skutek zmian klimatu?

W całej Arktyce średnie temperatury wzrosły o ponad dwa stopnie Celsjusza od połowy XIX wieku. Ocieplenie przyspieszyło tam również topnienie grubej pokrywy lodowej Grenlandii. W efekcie, w ciągu roku dochodzi do strat netto lodu wynosząych 600 mld ton. Z kolei wieczna zmarzlina w Rosji i Kanadzie zawiera aż 1,5 biliona ton dwutlenku węgla – około 40 razy więcej niż wynoszą obecne emisje roczne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News