Reklama
aplikuj.pl

Obecne zmiany klimatyczne są gorsze niż cokolwiek, czego Ziemia doświadczyła w ciągu ostatnich 2000 lat

Taki jest wniosek płynący z trzech badań, które skupiały się na globalnym klimacie  w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci. Naukowcy wykazali, że żadna z wcześniejszych fluktuacji nie miała tak globalnego zasięgu, jaki ma współczesna zmiana klimatu. Wcześniejsze wahania były zwykle lokalne, wpływając głównie na jeden region za jednym razem. Obecnie jest jednak inaczej, a zmiany dotyczą całego globu.

Chociaż epoka lodowcowa była najzimniejszą epoką minionego tysiąclecia, najniższe temperatury występowały w różnych miejscach (nie jednocześnie). 40 procent planety było objęte najniższymi temperaturami w połowie XIX wieku, ale największy chłód nastąpił kilka stuleci wcześniej w innych regionach. Stosując te same wskaźniki, globalne ocieplenie jest dziś niezrównane: dla 98% powierzchni planety najcieplejszy okres w ciągu ostatnich 2000 lat nastąpił pod koniec XX wieku.

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowane rośliny pomogą w walce z ociepleniem klimatu

Co gorsza, XXI wiek, który nie zalicza się do danych objętych badaniem, był znacznie gorętszy niż poprzednie stulecie. Aby opracować obraz globalnych temperatur w ciągu ostatnich 2000 lat, naukowcy korzystali z prawie 700 zapisów z bazy danych zwanej 2k PAGES. Baza ta wykorzystuje informacje z rdzeni lodowych, drzew, koralowców i innych substancji, które zmieniają swój wygląd lub skład chemiczny w oparciu o globalne temperatury. Naukowcy wykorzystali te zapisy do stworzenia szczegółowej mapy wahań klimatu na całym świecie.

Opracowane dane pokazują, że poprzednie wahania temperatur, jeśli występowały, były krótkotrwałe oraz miały charakter lokalny. Zazwyczaj miały miejsce na skutek np. erupcji wulkanicznych, w przeciwieństwie do obecnych zmian, wywołanych działalnością człowieka.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Na Ziemi można posadzić ogromną ilość drzew, ale czy pomoże to w walce ze zmianami klimatu?