W ramach badań opublikowanych na łamach Science opisano odkrycie nieznanych wcześniej struktur otaczających rdzeń Ziemi. Analizy przeprowadzili przedstawiciele Uniwersytetu w Maryland.
Potężny nacisk wywieranego przez ziemską grawitację powoduje, że im głębiej położona materia, tym bardziej jest rozgrzana. Jeśli wkopiemy się wystarczająco głęboko, znajdziemy skałę, która jest tak gorąca, że przyjmie płynną formę. Nie wszędzie będzie ona jednak równomiernie rozłożona.
Wykorzystując odczyty fal sejsmicznych, naukowcy byli w stanie stworzyć swego rodzaju trójwymiarową mapę obszarów położonych w pobliżu jądra Ziemi. Spodziewając się znalezienia jednolitych przejść pomiędzy płaszczem a rdzeniem, autorzy badań zdziwili się, kiedy natrafili na coś innego. Zauważyli bowiem duże struktury skalne, które były znacznie gęstsze niż można by przypuszczać.
Czytaj też: Pod Oceanem Indyjskim dochodzi do rozpadu płyty tektonicznej
Korzystając z pomocy algorytmu zwanego Sequencer, odkryli tysiące sejsmogramów uchwyconych podczas setek dużych trzęsień ziemi w latach 1990 – 2018. Na tej podstawie odnotowali istnienie dziwnych struktur znajdujących się głęboko pod powierzchnią. Są to skaliste obiekty występujące na obszarze, który teoretycznie powinien być ich pozbawiony. Potrzeba dalszych badań, aby dokładniej zrozumieć ich wpływ na funkcjonowanie rdzenia jak i całej planety.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News