WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Obserwatorium poszukujące życia pozaziemskiego uległo uszkodzeniu

Obserwatorium poszukujące życia pozaziemskiego uległo uszkodzeniu

Obserwatorium Arecibo, które znajduje się na terenie Portoryko zostało tymczasowo zamknięte po tym, jak kabel o średnicy wynoszącej niemal 8 cm spadł na talerz teleskopu.

Powstała w ten sposób wyrwa ma ok. trzydziestu metrów długości. Nie wiadomo jednak, co dokładnie doprowadziło do opisywanego zdarzenia. Łącznie tarcza ma ponad 300 metrów średnicy, a obserwatorium zbudowano w 1963 roku. Korzystający z niego astronomowie wykorzystywali teleskop w wielu różnych celach – jednym z nich było poszukiwanie życia pozaziemskiego w ramach programu SETI.

Jednym z badań opóźnionych na skutek feralnych zdarzeń są obserwacje gwiazdy Barnarda, która znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od Słońca. Na orbicie wokół niej krąży tzw. Superziemia, która prawdopodobnie nie zawiera życia. Sama gwiazda jest jednak znacznie starsza od naszej i być może w przyszłości stanie się celem badań. Abel Méndez planował również rozpoczęcie misji skupiającej się na poszukiwaniu technosygnatur, czyli hipotetycznych śladów wykorzystywanych przez pozaziemskie cywilizacje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News