Reklama
aplikuj.pl

Obserwatorium poszukujące życia pozaziemskiego uległo uszkodzeniu

Obserwatorium Arecibo, które znajduje się na terenie Portoryko zostało tymczasowo zamknięte po tym, jak kabel o średnicy wynoszącej niemal 8 cm spadł na talerz teleskopu.

Powstała w ten sposób wyrwa ma ok. trzydziestu metrów długości. Nie wiadomo jednak, co dokładnie doprowadziło do opisywanego zdarzenia. Łącznie tarcza ma ponad 300 metrów średnicy, a obserwatorium zbudowano w 1963 roku. Korzystający z niego astronomowie wykorzystywali teleskop w wielu różnych celach – jednym z nich było poszukiwanie życia pozaziemskiego w ramach programu SETI.

Jednym z badań opóźnionych na skutek feralnych zdarzeń są obserwacje gwiazdy Barnarda, która znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od Słońca. Na orbicie wokół niej krąży tzw. Superziemia, która prawdopodobnie nie zawiera życia. Sama gwiazda jest jednak znacznie starsza od naszej i być może w przyszłości stanie się celem badań. Abel Méndez planował również rozpoczęcie misji skupiającej się na poszukiwaniu technosygnatur, czyli hipotetycznych śladów wykorzystywanych przez pozaziemskie cywilizacje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News