WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Obszary chronione na całym świecie kurczą się

Międzynarodowy zespół naukowców informuje, że ilość ziemi wyznaczonej jako chroniona na całym świecie kurczy się. Zwracają oni uwagę, że wszelkie tego typu zmiany są zagrożeniem dla różnorodności biologicznej.

Każde z państw na świecie w swoim czasie objęło pewne tereny ochroną. Ma to na celu zapobiegnięcie zniszczeniu ich przez człowieka. Jednakże władza ma to do siebie, że ochrona zawsze może zostać zdjęta czy zmniejszona.

Czytaj też: Być może wiadomo, co doprowadziło do wyginięcia neandertalczyków

Naukowcy odkryli, że od 1892 roku około 185 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni chronionej przestało nią być. 78% tych terenów straciło swój status w ostatnich 20 latach. Co więcej, w USA aż 90% gruntów zmieniło swoje przeznaczenie.

Tendencja do usuwania chronionych obszarów w bardziej rozwiniętych krajach sprawi, przykład z nich wezmą kraje mniej rozwinięte. Czyli na całym świecie będzie dalej obserwowanych ich spadek.

Ekolodzy mówią też, że muszą się oni dokładnie przyjrzeć wykorzystywanym gruntów. Przykładowo przemysł wydobywczy jest znacznie bardziej szkodliwy od rolnictwa. Czasami też rozwój osad ludzkich sprawia, że obszary chronione muszą zmienić swój status, aby ludzie mogli przetrwać.

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowany grzyb zabija komary z malarią

Źródło: Phys