Reklama
aplikuj.pl

Jaką część oceanów udało nam się poznać?

Jedna z częściej powtarzanych informacji sugeruje, że lepiej poznaliśmy przestrzeń kosmiczną niż nasze własne oceany. Jest to oczywiście bujdą, jednak faktem pozostaje, iż zbiorniki wodne pokrywające naszą planetę mogą zawierać jeszcze wiele tajemnic.

Właśnie z tego powodu rozpoczęto program mapowania dna ziemskich oceanów. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Victora Vescovo, pod egidą którego zebrał się międzynarodowy zespół naukowców. Niedawno badacze ogłosili osiągnięcie pierwszego znaczącego progu, ponieważ udało im się skatalogować około 20 procent przewidzianych obszarów.

Czytaj też: Sprawdzili 60 mln gwiazd w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Poznaliśmy wyniki działań astronomów

Nie jest to może szczególnie imponujący wynik, ale pokazuje on jednocześnie, jak mało faktycznie wiemy o oceanach. Należy również mieć na uwadze, że założenia programu Seabed 2030 sugerują wykonanie pełnoprawnej mapy do 2030 roku. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak ważne mogą być konsekwencje tego typu działań. Oceany zawierają bowiem szereg informacji na temat formowania naszej planety, funkcjonowania podwodnych ekosystemów czy też przebiegu zmian klimatu.

Jak na razie naukowcy związani z Seabed 2030 zmapowali około 20% oceanicznego dna

Poza tym, podwodny świat ulega stopniowej degradacji. Notowane tam szkody mogą wynikać zarówno z bezpośredniej ingerencji człowieka, na przykład poprzez wydobycie ropy naftowej, jak również w pośredni sposób. Globalne ocieplenie ma przecież antropogeniczne źródła, a wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do sytuacji, w której oceaniczne ekosystemy ulegną permanentnej degradacji.

Czytaj też: Ziemia ma nowy ocean. Ile jest ich łącznie?

Nie można też zapominać, że technologie użyte do poznawania lokalnych zbiorników wodnych mogłyby w przyszłości posłużyć do eksploracji ich pozaziemskich odpowiedników. Na księżycu Jowisza, Europie, najprawdopodobniej znajduje się podlodowy ocean ciekłej wody, w którym mogłoby występować życie. Z kolei naturalny satelita Saturna, Tytan, jest pokryty jeziorami wypełnionymi ciekłym etanem i metanem.