Reklama
aplikuj.pl

Oceany pochłonęły niewyobrażalną ilość energii ze względu na zmiany klimatyczne

Rosnące poziomy mórz są prawdopodobnie największym długoterminowym zagrożeniem związanym ze zmianami klimatu. Naukowcy przewidują, że stopniowe, ale nieuchronne wzrosty, szacowane na około 4 mm rocznie, „podwajają częstotliwość poważnych powodzi na wybrzeżach całego świata.” 

Niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie sprawdzają wpływ emisji gazów cieplarnianych na oceany Ziemi od końca XIX wieku. Korzystając z komputerowych modeli prądów oceanicznych, profesor Laure Zanna i jej współpracownicy prześledzili 150 lat zmiany temperatury powierzchni wzdłuż tzw. globalnych pasów transmisyjnych. Naukowcy ujawnili w ten sposób znacznie dokładniejszy obraz podmorskiej absorpcji ciepła.

Wyniki badań pokazują, że ponad 90 procent ciepła uwięzionego przez emisje gazów cieplarnianych zostało pochłonięte przez oceany, podczas gdy tylko kilka procent miało wpływ na powietrze, ląd i obszary pokryte lodem. Dzięki śledzeniu prądów zespół był w stanie wyizolować źródło ocieplenia w określonych oceanach. Na przykład w Atlantyku około połowę wzrostu w ciągu ostatnich 50 lat można przypisać napływowi ciepła z głębokich stref oceanu.

Według artykułu opublikowanego w The Guardian, całkowite ciepło magazynowane przez oceany od 1870 roku wynosi „1000 razy więcej niż roczne zużycie energii całej globalnej populacji.” Praktyka rejestrowania temperatur oceanu na większych głębokościach rozpoczęła się dopiero w ostatnich kilku dekadach. Już teraz odczuwamy wpływ ocieplenia klimatu na całym świecie. Gdy oceany są ciepłe, rozszerzają się, zwiększając swoją objętość. Prowadzi to nie tylko podniesienia poziomu morza, ale także nasila klęski żywiołowe. Z tego względu ważne jest, aby jak najlepiej zbadać wpływ zmian klimatycznych na zachowanie oceanów.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Milion lat temu klimat zaczął się ochładzać za sprawą lodowego „muru”