Reklama
aplikuj.pl

Od czego zależy długowieczność?

Średnia oczekiwana długość życia w najbardziej rozwiniętych krajach wynosi około 80 lat. Niektóre osoby żyją znacznie dłużej, a rekordzistka ma „na liczniku” 122 lata. Od czego zależy jednak wiek, jakiego dożyjemy? Okazuje się, że jest on zależny od wielu czynników.

11 ekspertów w tym temacie zostało zapytanych o to, czy długowieczność jest w największym stopniu zależna od genetyki. Rozmówcy zrozumieli to zagadnienie dwojako, ponieważ po pierwsze można rozważać długowieczność ludzi względem innych gatunków oraz długowieczność poszczególnych osób względem ogółu społeczeństwa.

Czytaj też: Rusza Profil Zaufany 80+ dla seniorów. Czym się różni od zwykłego?

Różne gatunki zwierząt mają bardzo różną długość życia. Rekin polarny jest w stanie dożyć 400 lat, podczas gdy niektóre gatunki jętek żyją tylko 5 minut. Z pewnością za tak ogromne różnice jest odpowiedzialna genetyka. Profesor David Gems z University College London zastanawia się jednak, czy górne granice ludzkiej (gatunkowej) długowieczności są określane przez genetykę? Wydaje się, że tak właśnie jest. Potwierdza to fakt, że średnia długość życia ludzi jest około dwukrotnie większa niż szympansów czy goryli, a więc naszych najbliższych krewnych.

Długowieczność jest zależna między innymi od genów, aktywności fizycznej i diety

Naukowcy są natomiast zgodni, że choć genetyka odgrywa ważną rolę w kontekście długości życia, to nie jest ona kluczowa. Profesor Dame Janet Thornton dodaje wręcz, że nasze geny odpowiadają za mniej niż 30 procent tego zjawiska. Faktem jest natomiast, iż długowieczność może być dziedziczna, przez co niektóre rodziny są wręcz naszpikowane osobami żyjącymi znacznie dłużej niż przeciętnie.

Czytaj też: Wiecie jaki jest najbardziej zróżnicowany genetycznie gatunek na Ziemi?

Wpływ stylu życia na długowieczność jest wyraźnie widoczny, gdy spojrzymy na wzrost średniej długości życia na przestrzeni setek lat. Wynikał on między innymi ze zwiększonej dostępności do czystej wody, żywności czy najwyższej jakości opieki medycznej. Co ciekawe, ograniczenie spożycia kalorii może być związane z długowiecznością, a innym – bardziej oczywistym czynnikiem – jest aktywność fizyczna. Badania wykazały, że lekkie, 15-minutowe ćwiczenia wykonywane każdego dnia zwiększają oczekiwaną długość życia o około 3 lata. Innymi słowy, długowieczność możemy mieć we krwi, ale bez szanowania zdrowia geny na zbyt wiele się nie zdadzą.