WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Od teraz roboty będą mogły się… pocić

Wydzielanie potu to całkiem skuteczny sposób, jaki zapewniła nam ewolucja w walce z przegrzaniem organizmu. Naukowcy postanowili więc zaimplementować podobne rozwiązanie u robotów.

Dokładniej rzecz biorąc, dokonał tego zespół badawczy z Cornell University. Jego członkowie zaprojektowali robotyczne ramię, którego palce mogą wydzielać pot. Nie jest to oczywiście tylko rozwiązanie wprowadzone „na pokaz”. Chodzi bowiem o zapewnienie efektywnego systemu chłodzenia maszyny, nagrzewającej się podczas pracy.

Kiedy zachodzi taka potrzeba (a więc ramię nagrzeje się do określonej temperatury), maszyna zaczyna się pocić. Aby stworzyć tak nietypową konstrukcję, jej autorzy wykorzystali materiały hydrożelowe. Próg temperaturowy wynosi 30 stopni Celsjusza. Kiedy zostanie on przekroczony, z syntetycznych komponentów robota zaczyna wydzielać się woda. Ta chłodzi maszynę, podobnie jak pot emitowany przez ludzką skórę. Jak widać, biologia po raz kolejny staje się wzorem dla specjalistów od robotyki. Tysiące lat ewolucji to w końcu nie byle jaka sprawa.